آدرس

کیش- نوبنیاد دو - تمشک دو - پلاک ۴۴۳- واحد یک

تلفن

9360 447 764 98+

ایمیل

info@mosalasmali.ir

مثلث مالی

پایگاه خبری تحلیلی

وزیر اقتصاد : امیدوارم بازار سرمایه از مداخلات سیاسی در امان بماند

مثلث مالی : وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امیدوارم اجازه بدهند بازار سرمایه همچنان به صورت حرفه‌ای اداره شود، از مداخلات سیاسی در امان بماند و عده‌ای کم‌لطفی نکنند و برای بهره‌برداری‌های سیاسی، به اظهارنظرهایی اقدام نکنند که این بازار را دچار خدشه و آسیب کند.

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی : وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امیدوارم اجازه بدهند بازار سرمایه همچنان به صورت حرفه‌ای اداره شود، از مداخلات سیاسی در امان بماند و عده‌ای کم‌لطفی نکنند و برای بهره‌برداری‌های سیاسی، به اظهارنظرهایی اقدام نکنند که این بازار را دچار خدشه و آسیب کند.

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، فرهاد دژپسند که در مراسم آغاز شصت و نهمین سال فعالیت و رونمایی از سامانه شعب مجازی سپهر «شمس» و چهار طرح جدید اعتباری بانک صادرات سخن می‌گفت با بیان اینکه بانکداری دیجیتال یک گام عقب‌تر از بانکداری هوشمند است، افزود: خواسته وزارت امور اقتصادی و دارایی در این مرحله، بانکداری دیجیتال است. باید منابع مورد نیاز برای دستیابی به این هدف بر اساس مصارف بانک تقویت شده و در مجاری صحیح خود مصرف شود.

وی با بیان اینکه برخی مقاومت‌ها امروز مانعی برای بهره‌مندی بیشتر از برخی فناوری‌های نوین است، تکنولوژی بلاک‌چین را مورد اشاره قرار داد و افزود: همچنین به دلیل خودکار شدن سیستم‌ها، هزینه‌های این بخش نیز تا ۵٠ درصد کاهش خواهد یافت، ضمن اینکه محدودیتی برای تعداد مشتریان نخواهیم داشت. با استفاده از هوش مصنوعی درآمد سازمان تا ١٧ درصد بالاتر خواهد رفت. تقریبا ٧٠ درصد پرونده‌ها بدون استفاده از کاغذ و در محیط هوشمند انجام خواهد گرفت.

دژپسند با تاکید بر اینکه امروز بازار سرمایه یک نقش کلیدی برای تامین مالی دارد،  اظهار کرد: امیدوارم اجازه بدهند بازار سرمایه همچنان به صورت حرفه‌ای اداره شود، از مداخلات سیاسی در امان بماند و عده‌ای کم‌لطفی نکنند و برای بهره‌برداری‌های سیاسی، به اظهارنظرهایی اقدام نکنند که این بازار را دچار خدشه و آسیب کند.

وزیر اقتصاد نقش دولت و سازمان بورس در بازار سرمایه را نظارتی دانست و ادامه داد: جنس بازار سرمایه به گونه‌ای است که باید مداخله دولت به حداقل برسد. این بازار MARKET BASE است، بنابراین باید حرفه‌ای اداره شود.

وی افزود: بازار سرمایه دارد عمق، ریشه و پایداری پیدا می‌کند، البته طبیعت بازار هم این است که گاهی با خوداصلاحی مواجه شود. بنابراین خویشتن‌داری هم برای فعالان و سهامداران بازار سرمایه و هم برای کسانی که می‌خواهند اقتصاد کشور از این منافع استفاده کند، بسیار ضروری است.  این بازار باید میان‌مدت و بلندمدت دیده شود.

رئیس شورای عالی بورس بازار سرمایه را فرصتی برای نظام بانکداری دانست و گفت: بنگاه‌های مالی بزرگ ما برای سرمایه در گردش می‌توانند به خوبی از این بازار استفاده کنند تا صنعت بانکداری به سمت اعطای تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط متمرکز شود.  با این کار، پلکان ترقی اقتصاد ایران را در درون برای افزایش رفاه و در اقتصاد بین‌الملل برای افزایش سهم در بازار بین‌المللی فراهم کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، حاکمیت شرکتی را نیز مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: پیام اصلی حاکمیت شرکتی مبتنی کردن تصمیمات بر نظام‌های حرفه‌ای، علمی و تجربی است در واقع تصمیمات باید به صورت حرفه‌ای در قالب حاکمیت شرکتی اتخاذ شود.
دژپسند گفت: اگر بتوانیم حاکمیت شرکتی را رعایت کنیم، اموال مازاد را بفروشیم، با بازار سرمایه برای تکمیل حلقه‌های تامین مالی پیوند برقرار کنیم و با شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی ارتباط تنگاتنگی داشته باشیم، بانک صادرات ایران همواره در نظام بانکی یک رقیب جدی باقی خواهد ماند.

با وجود تمام محدودیت‌های بین‌المللی شاهد افزایش عملیات ارزی بودیم

حجت‌اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران، در ادامه این برنامه با اشاره به شرایط خاص کشور در ماه‌های اخیر گفت: کشور یک پیچ تاریخی و گردنه سرنوشت‌ساز را با درایت مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی و اعضای تیم اقتصادی دولت پشت سر گذاشت. کشور از لحاظ نظامی و امنیتی به  بازدارندگی خوبی رسیده و کسی جرأت تعدی به کشور را ندارد.

وی افزود: در بخش اقتصادی، با وجود شدیدترین فشارها و تحریم‌های بی‌سابقه بین‌المللی و شیوع بیماری کرونا، نگرانی‌هایی وجود داشت که اگر هر کشوری با این شرایط روبه‌رو می‌شد، از پای درمی‌آمد ولی با تدبیر و تلاش مسئولان و اتکا به زیرساخت‌ها و توانمندی‌های بزرگ کشور، با موفقیت این گردنه را پشت سر گذاشتیم.
مدیرعامل بانک صادرات گفت: از لحاظ منابع، مصارف و سهم بازار، بانک صادرات ایران جزو یکی از سه بانک برتر کشور است و توانسته جایگاه خود را ارتقا دهد.

صیدی خاطر نشان کرد: اقدامات خوبی در جهت اصلاح ساختار منابع، بهینه‌سازی تسهیلات و ترکیب مصارف، مدیریت نقدینگی و کاهش مطالبات مشکوک‌الوصول که یکی از هزینه‌های مهم بانک است، انجام شد. با وجود تمام محدودیت‌های بین‌المللی شاهد افزایش عملیات ارزی بودیم و سود عملیاتی مطمئنی خلق شد و امیدواریم در سال جدید این سود عملیاتی به پایداری رسیده و تداوم یابد

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید