آدرس

کیش- نوبنیاد دو - تمشک دو - پلاک ۴۴۳- واحد یک

تلفن

9360 447 764 98+

ایمیل

info@mosalasmali.ir

مثلث مالی

پایگاه خبری تحلیلی

همتی در برنامه بدون تعارف : با هیچ کس تعارف ندارم / آرامش به بازار ارز بازمی گردد /

مثلث مالی : عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی ایران شامگاه 17مرداد روز خبرنگارکه با سالروز تاسیس بانک مرکزی ایران نیز مصادف شده است ، در برنامه بدون تعارف تلویزیونی که درحیاط خود بانک مرکزی ضبط شده بود ، از اجرای طرح کنترل قیمت دلاردربازارخبرداد و گفت : دلار، این قیمت ها نیست ، قیمت ها به زودی به ثبات می رسد و سپس شاهد روند کاهشی قیمت ها هستیم.

این پست را به اشتراک بگذارید

او درپاسخ به این پرسش که آیا آقازاده ها درجمع اخلاگران بازار هستند ؟ توضیح داد : آقا زاده ها به دنبال منافع خود هستند اما بانک مرکزی برخورد میکند. من به عنوان رییس کل بانک مرکزی هیچ توصیه ای رانمی پذیرم و پای هیچ درخواست غیرقانونی ، دستور نمیدهم . تقریبا همه مرا شناختند ومیدانند کار غیر قانونی نمیکنم.

مثلث مالی : عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی ایران شامگاه ۱۷مرداد روز خبرنگارکه با سالروز تاسیس بانک مرکزی ایران نیز مصادف شده است ، در برنامه بدون تعارف تلویزیونی که درحیاط خود بانک مرکزی ضبط شده بود ، از اجرای طرح کنترل قیمت دلاردربازارخبرداد و گفت : دلار، این قیمت ها نیست ، قیمت ها به زودی به ثبات می رسد و سپس شاهد روند کاهشی قیمت ها هستیم.

همتی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری درباره قیمت ارز دربازار یادآورشد : بازار ارز فقط مسئله اقتصادی نیست ، مسائل امنیتی – سیاسی و اقتصادی است ، بانک مرکزی وظایف اقتصادی خود را انجام میدهد و الان هماهنگی نهادها با یکدیگربهتر شده است و اطمینان دارم نتایج بهتری به دست خواهد آمد.

همتی با بیان اینکه اخلاگران بازارارز ازبرخی کشورها حمایت می شوند ، گفت : یکشبه ۱۰۰۰ تومان دلار را گران میکنند .

او درپاسخ به این پرسش که آیا آقازاده ها درجمع اخلاگران بازار هستند ؟ توضیح داد : آقا زاده ها به دنبال منافع خود هستند اما بانک مرکزی برخورد میکند. من به عنوان رییس کل بانک مرکزی هیچ توصیه ای رانمی پذیرم و پای هیچ درخواست غیرقانونی ، دستور نمیدهم . تقریبا همه مرا شناختند ومیدانند کار غیر قانونی نمیکنم.

کسری بودجه

رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگرگفت وگویش به شایعه گرانی ها به بهانه جبران کسری بودجه پرداخت و متذکر شد : دولت هر چه درآمد دارد با دلار ۴۲۰۰ تومانی مصرف میکند ، رییس جمهور دنبال کنترل نرخ ارز است ، بانک مرکزی هم همینطور . هیچ گاه سرنوشت ۸۵ میلیون ایرانی را فدای کسری بودجه نمی کنیم.

همتی میزان ارز صادراتی را ۲۷ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت : در مهلت۱۰روزهای که برای صادرکنندگان در نظرگرفته شد ۲/۵ میلیارد دلار بازگشت .

او در مورد اینکه چرا بانک مرکزی فقط نام ۲۵۰ نفراز صادرکنندگانی که ارز صادراتی را برنگردانده اند به قوه قضاییه معرفی کرده است ، توضیح داد : طبق قانون با تشخیص بانک مرکزی به قوه قضاییه ارجاع داده میشود و بانک مرکزی نمی خواهد همه آنها را ارجاع دهد ، ۲۵۰ نفری که معرفی شدند نه تنها تولید کننده نبودند ، بلکه حتی یک ریال به کشوربرنگرداننده بودند، جایی برای مدارا نبود .

همتی گفت : با همین دلارهایی که بازگشت کالاهای گمرک ترخیص می شود و بربازار تاثیرخواهد داشت .

وی درباره این موضوع که قیمت ها بعد از ثبات قیمت دلار هم کاهش نمی یابد ، گفت : این استدلال را قبول ندارم . در میان مدت کاهش می یابد . من شخصا هفته ای دوباربه سطح شهرمی روم و از نزدیک بازار ارز را می بینم . این نرخ ها منطقی نیست و خیلی خوب میدانم گرانی چه تاثیری روی زندگی اقشارآسیب پذیر دارد ، تمام دغدغه ما کنترل قیمت هاست و این قول را میدهم برای کنترل قیمت تلاش کنیم.

وصول ۱۶ هزار میلیارد تومان مطالبات بانکی

همتی گفت : اقدامات آقای رییسی و همکاری خوب قوه قضاییه در برخورد با اخلاگران اقتصادی نتایج خوبی داشته است ، اخیرا توانستیم ۱۶ هزار میلیارد تومان از مطالبات بانکی را وصول کنیم که اقدام خوبی است و شبکه بانکی هم باید مراقب باشد .

وی درباره سختگیری بانک ها درمورد اعطای تسهیلات خرد به مردم یادآورشد : همیشه درجلسات ازمدیران عامل بانک ها میخواهم درپرداخت تسهیلات خرد سختگیری نکنند برای مردم ساده بگیرند و همین که اطمینان داشته باشند ،وام گیرنده اقساط را می پردازد ، کافی است .

رییس کل بانک مرکزی از اختصاص یک خط تلفن به شماره ۲۷۰۶ برای ارتباط مستقیم مردم با بانک مرکزی خبرداد و گفت : سامانه ارتباطی ما با مردم از هفته آینده راه اندازی می شود که روابط عمومی بانک مرکزی اعلام خواهد کرد.

همتی درباره عدم پرداخت مطالبات ایران از سوی سایر کشورهاگفت : آمریکا همه جا نفوذ کرده و همه کشورها برای پرداخت پول های ایران اذیت می کنند اما ما هم تدابیر خود را داریم ،ازحلقومشان بیرون می کشیم . این پولها برای ملت ایران است.

او درباره چاپ اسکناس های جدید گفت : با کمیسیون اقتصادی مجلس جدید جلسه داشتیم ، چهارصفری که باید حذف شود در سری جدید کمرنگ شده است و به عنوان نمونه یک ۱۰۰ تومانی را ازطریق دوربین صدا و سیما نشان داد . ایران چک ۱۰۰ تومانی آبی رنگ .

همتی که ۱۳ سال در صدا و سیما حضور داشته است درپاسخ به این پرسش که کاردر صدا و سیما سخت تر است یا بانک مرکزی؟ توضیح داد : البته بانک مرکزی سخت تراست . زیرا صدا و سیما از همه طلبکار است در حالیکه بانک مرکزی به همه بدهکاراست.

وی درخاتمه ازمردم خواست به نوسانات کوتاه مدت ارزتوجه نکنند وبدانند بدون تعارف معشیت مردم دغدغه ماست و تلاش میکنیم تا بازار رنگ آرامش را ببیند.

همتی از مسوولان خواست ، لطفا عبارت ” باید ” را از سخنرانی های خود حذف کنند . باید این باشد آن باشد ، یعنی چه معنایی دارد ؟ هرکاری درست است و باید انجام شود ،انجام دهید .معطل چه هستید ؟

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید