آدرس

کیش- نوبنیاد دو - تمشک دو - پلاک ۴۴۳- واحد یک

تلفن

9360 447 764 98+

ایمیل

info@mosalasmali.ir

مثلث مالی

پایگاه خبری تحلیلی

نوبخت خبرداد : رونمایی ازسند آمایش سرزمین به زودی

مثلث مالی : رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: نرخ بیکاری در کشورمان در یک دهه اخیر از ۱۲.۳ به ۱۰.۷ درصد کاهش یافته است.

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی :  رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: نرخ بیکاری در کشورمان در یک دهه اخیر از ۱۲.۳ به ۱۰.۷ درصد کاهش یافته است.

محمد باقر نوبخت امروز در جلسه علنی مجلس و در گزارش اقتصادی اعضای دولت به نمایندگان افزود: اکنون دو یا سه برنامه اشتغال وجود دارد که بحث اشتغال را هدف گذاری کرده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه از آماده شدن برنامه آمایش سرزمین خبرداد و گفت: رونمایی از این سند که یک خواست دیرینه نظام و از مطالبات رهبر معظم انقلاب است در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد تا بدانیم کدام بخش از کشور چه آمادگی برای اجرای چه سرمایه گذاری در راستای توسعه دارد.

وی ادامه داد: آثار آن برنامه‌ها که شامل اشتغال گسترده، اشتغال روستایی و جهش تولید است،  این شده که نرخ بیکاری که ‌در سال ۹۸ حدود ۱۰.۷ بود و در سال قبل ۱۲.۱ بود را کاهنده کرد به این معنا که از سال ۹۷ تا ۹۸ معادل یک و چهار دهم واحد درصد نرخ بیکاری کم شد.

رییس سازمان برنامه بودجه ادامه داد: جمعیت شاغل ‌نیز از ۲۳ میلیون و ۷۳۱ هزار نفر در سال ۹۷ به ۲۴ میلیون و ۲۷۳ هزار نفر افزایش یافت، یعنی ۵۴۲ هزار نفر خالص اشتغال از ۹۸ نسبت به ۹۷ افزایش پیدا کرد.

نوبخت گفت: جمعیت بیکار هم که سه میلیون و ۲۵۴ هزار نفر بود به دو میلیون و ۸۹۳ هزار نفر تقلیل پیدا کرد، یعنی ۳۶۱ هزار نفر از جمعیت بیکار کاسته شد اما همچنان دو میلیون و ۸۹۳ هزار نفر از جمعیت، بیکار است و این نشان می‌دهد که باید عزم جدی‌تری برای افزایش فرصت‌های شغلی داشت.

رییس سازمان برنامه و بودجه افزود: امسال برای هریک از استان‌های کشور برنامه اشتغال ویژه‌ای تدوین شده و ۲۵ درصد منابع آن نیز تخصیص یافته است.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید از مسوولان دستگاه‌های اجرایی درباره برنامه اشتغالی که تدوین شده سوال کرده تا بدانند تاکنون چه اقدام‌هایی در آن خصوص صورت گرفته است.

نوبخت گفت: سازمان برنامه و بودجه  آمادگی دارد تا هفته‌ای یک روز با همه کارشناسان خود در جلسه فوق‌العاده و غیررسمی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور یافته و همه مباحث را پیگیری کرده و درباره آن توضیح داده شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه در ادامه به ارائه گزارشی در سه بخش به نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرداخت که در بخش نخست آن، نگاهی به شاخص‌های کلان اقتصادی در یک دهه گذشته شد تا نمایندگان از فرازها و فرودهای اقتصاد کشور اطلاع داشته باشند.

نوبخت به بررسی تصویر کلان وضعیت اقتصادی کشورپرداخت و عنوان داشت: بررسی خلاصه عملکرد بودجه ۹۸و پیش بینی بودجه سال ۹۹ که از موضوع های ویژه مورد توجه  نمایندگان است و باید با همت و همکاری نمایندگان مجلس بتوان این بودجه به یک فرجام نیکویی رسانده شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه در ادامه به برنامه هایی که اکنون در دست اجرا است مانند اقتصاد مقاومتی، برنامه ای فعالانه برای مقابله با تحریم که تدوین شده و همچنین برنامه اصلاح ساختار بودجه پرداخت.

نوبخت ادامه داد: برنامه مقابله با فقر مطلق یا کاهش فقر مطلق تهیه شده که سرفصل های  آن ارایه خواهدشد.

رییس سازمان برنامه و بودجه از آماده شدن برنامه آمایش سرزمین خبرداد و گفت: سند آمایش منطقه ای و همچنین ملی افتخاری برای سازمان برنامه و بودجه و دولت است که به مجلس یازدهم تقدیم می شود.

وی افزود:  رونمایی از این سند که یک خواست دیرینه نظام و از مطالبات رهبر معظم انقلاب است در آینده ای نزدیک انجام خواهد شد تا بدانیم کدام بخش از کشور چه آمادگی برای اجرای چه سرمایه گذاری در راستای توسعه دارد.

منبع : ایرنا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بیمه

ماموریت های شرکت بیمه اتکایی “رایا” اعلام شد

مثلث مالی : طی نامه ای از سوی دکتر علی بنیادی نائینی، چارچوب ها و الزامات قانونی و همچنین انتظارات نهاد ناظر صنعت بیمه از مدیران و دست اندرکاران شرکت بیمه اتکایی “رایا” ابلاغ شد.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید