آدرس

کیش- نوبنیاد دو - تمشک دو - پلاک ۴۴۳- واحد یک

تلفن

9360 447 764 98+

ایمیل

info@mosalasmali.ir

مثلث مالی

پایگاه خبری تحلیلی

نقدینگی در بورس به سمت کدام سهام درجریان است؟

مثلث مالی : یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تشریح معاملات بورس در هفته گذشته، روند پیش‌روی معاملات بازار سرمایه و سهام مورد توجه سرمایه‌گذاران در بازار هفته جاری را مورد ارزیابی قرار داد. معاملات بورس در هفته‌ای که گذشت به دنبال رشدهای اخیر روند صعودی را در پیش گرفت و بار دیگر به رکودشکنی جدید دست پیدا کرد.

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی : یک کارشناس بازار سرمایه ضمن تشریح معاملات بورس در هفته گذشته، روند پیش‌روی معاملات بازار سرمایه و سهام مورد توجه سرمایه‌گذاران در بازار هفته جاری را مورد ارزیابی قرار داد. معاملات بورس در هفته‌ای که گذشت به دنبال رشدهای اخیر روند صعودی را در پیش گرفت و بار دیگر به رکودشکنی جدید دست پیدا کرد، از چند وقت گذشته تصورات ایجاد شده بین فعالان بازار ایجاد اصلاح شاخص بورس در کانال یک میلیون و ۴۰۰ و افت قیمت در برخی از سهام بود درحالی که شاخص هفته گذشته بدون هیچ ممانعتی به این کانال راه پیدا کرد. به دنبال ادامه رشد شاخص بورش شاهد شتاب در رشد نرخ ارز و عبور این ارز از محدوده قیمتی ۲۰ هزار تومان بودیم، در این زمینه برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند افزایش قیمت ارز می‌تواند باعث اقبال سرمایه‌گذاران به سمت ورود سرمایه‌های خود به سمت بازار ارز و کاهش شتاب در رشد شاخص بورس شود در حالی که برخی دیگر با تکذیب این صحبت‌ها و ارائه برخی از تحلیل‌های علمی اعلام کرده‌اند که رشد دلار به دلیل تاثیرگذاری بر شرکت‌های بزرگ مانند فولادی‌ها، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و معدنی‌ها می‌تواند به نفع بازار سهام باشد و زمینه رشدهای متوالی شاخص بورس و قیمت سهام در این بازار را فراهم می‌کند. طبق گفته بسیاری از کارشناسان بانک مرکزی نسبت به افزایش افسار گسیخته نرخ دلار در بازار ورود خواهد کرد و اقداماتی را به منظور جلوگیری از افزایش بیشتر نرخ این ارز در دستور کار قرار می‌دهد که ممکن است این موضوع تغییراتی را در روند موجود در معاملات بازار ایجاد کند.

ارزندگی سهام شرکت‌های بزرگ در بازار

«امیرعلی امیرباقری» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در هفته‌ای که گذشت همچنان جریان ورود نقدینگی و سرمایه‌های خرد از طرف سرمایه‌گذاران حقیقی به بدنه بازار سرمایه ادامه داشت. وی ادامه داد: عمدتا مجموع پول‌های خرد وارد شده به بازار، مبلغ هنگفتی از سرمایه هستند که با ورود در نقاط متعدد بازار اجازه اصلاح قیمتی و زمانی را در برخی از سهام و شاخص بورس سلب می‌کنند. امیرباقری خاطرنشان کرد: جریان گسترده ورود نقدینگی در کنار این باور که بازار سرمایه در وضعیت کنونی مورد حمایت دولت و سایر ارکان قرار گرفته چنین ذهنیتی را بین فعالان بازار ایجاد کرده که قادر به کسب سود بدون ریسک در بورس هستند، به همین دلیل با جسارت بیشتری اقدام به ورود منابع و نقدینگی جدید به این بازار می‌کنند. این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته جریان ورود نقدینگی به بازار کماکان ادامه‌دار خواهد بود، گفت: به نظر می‌رسد در روند پیش‌روی بازار شاهد جریان ورود نقدینگی به سمت سهام شرکت‌های بزرگ خواهیم بود که عمدتا از رشد اخیر بازار به دلیل عرضه از سوی سهامداران حقوقی جا مانده‌اند. وی با بیان اینکه رشد شاخص بورس به دلیل ارزندگی سهام شرکت‌های بزرگ در بازار ادامه‌دار است، اظهار داشت: سهامداران باید این نکته را در نظر داشته باشند که به مرور زمان راه سهام در بازار از یکدیگر جدا می‌شود و روند منطقی‌تر و با تحلیل‌های بهتری را در پیش خواهد ئاشت، این امر باعث می‌شود تا در برخی از سهام شاهد فشار فروش و در برخی دیگر شاهد افت قیمت‌ها در بازار باشیم.

اصلاح شاخص بورس در کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد ناکام ماند

امیرباقری به عبور شاخص بورس از کانال یک میلیون و ۴٠٠ هزار واحد اشاره کرد و گفت: سهامداران در انتظار اصلاح شاخص بورس با نزدیک شدن به کانال یک میلیون و ۴٠٠ هدار واحد بودند اما نکته قابل توجه این است که در معاملات هفته گذشته شاخص بورس با عبور از این عدد انتظار بسیاری از فعالان بازار را برای اصلاح شاخص بورس ناکام گذاشت.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: جریان ورود نقدینگی خرد از طرف سهامداران حقیقی به بورس و از طرفی چشم‌انداز سهامداران عمده از عرضه در قیمت‌های بالاتر منجر به ضعف عرضه و افزایش تقاضا در بازار شد که این موضوع زمینه رشد و شکست شاخص بورس در محدود یک میلیون و ۴٠٠ هزار واحد را فراهم کرد.

وی اظهار داشت: از بعد بنیادی نماد برخی از سهام برای فعالان بازار به دلیل وجود چشم‌انداز مثبت، قیمت مناسب کامودیتی و دارایی‌های موجود در این شرکت‌ها و مطرح شدن موضوع افزایش سرمایه ارزنده تلقی می‌شوند و به احتمال زیاد در روزهای آینده شاهد ورود نقدینگی و رشد قیمتی در این نمادها خواهیم بود.

امیرباقری با بیان اینکه از بعد جهانی، تابلوهای قیمت نشان‌دهنده تغییر خاصی نیست و نرخ نفت در کانال قیمتی بیش از ۴٠ دلار در حال تثبیت است، گفت: سایر کامودیتی‌ها در سطوح باثبات قیمتی در حال معامله هستند و براساس پیش بینی‌های صورت گرفته در میان‌مدت و بلندمدت شاخص دلار در بازارهای جهانی افت خواهد کرد که این امر منجر به تقویت قیمت کامودیتی‌ها در سطح جهانی و نتیجه مطلوب برای صنایع شرکت‌های کامودیتی‌محور می‌شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید