شاخص کل بورس از مقاومت ۱.۶ میلیون واحد عبور می‌کند؟

مثلث مالی : پس از افت شاخص کل بورس در هفته گذشته، امروز شاهد روند مثبت بورس در اولین روز هفته هستیم. به گفته فعالان بورس، عبور از مقاومت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی، هدف بعدی نماگر است.

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی : پس از افت شاخص کل بورس در هفته گذشته، امروز شاهد روند مثبت بورس در اولین روز هفته هستیم. به گفته فعالان بورس، عبور از مقاومت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی، هدف بعدی نماگر است.

تحولات بازار سهام در هفته های گذشته به گونه ای بوده است که امیدواری در میان سهامداران و سرمایه گذاران بازار سرمایه ایجاد شده است. هرچند در هفته گذشته، افت حدود ۳۰ هزار واحدی شاخص کل بورس را شاهد بودیم، اما برآیند شاخص از ابتدای تابستان تا به امروز، بازدهی بیش از ۳۰ درصدی را نشان می دهد.

در این میان، به باور بسیاری از فعالان بازار سرمایه، رسیدن شاخص کل به کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی پس از ماه ها انتظار، مهم بوده و حالا باید منتظر شکستن مقاومت بعدی یعنی عبور از مرز یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی بود.

در این باره، همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار ایبِنا با اشاره به اینکه از ابتدای خردادماه و جو انتخاباتی بازار شروع به رشد کرد اظهار داشت: تقریبا شاخص کل بورس از محدوده یک میلیون و ۹۰ هزار واحد به نزدیک یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد رسیده؛ اما نکته ای که در این شرایط حائز اهمیت است، شناسایی سود توسط یک سری از معامله گران کوتاه مدت است؛ موضوعی که در هفته گذشته یکی از دلایل عقب گرد شاخص بورس بود. دارابی در ادامه افزود: علاوه بر شناسایی سود توسط این گروه از سهامداران، باید به توقف قیمت دلار و فشاری که روی قیمت ارز وجود دارد، اشاره داشت. 

این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: بازار همچنان نظاره گر تحولات اقتصادی است. به عبارت دیگر در شرایط کنونی، بازار سرمایه به نشانه هایی در مورد سیاست انقباضی احتمالی دولت به خصوص حرف های آقای میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه توجه می کند و این مساله باعث شده عملا یک مقداری معامله گران کوتاه مدت دست به شناسایی سود بزنند. هرچند حجم معاملات خوب هست و عملا سهام دست به دست می شود.

دارابی تاکید کرد اما برای عبور از مقاومت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی، بازار نیازمند حجم وسیعی از معاملات است که من فکر می کنم ابتدای این هفته شاهد حجم بالای معاملات در این محدوده باشیم و بعد از این، بازار بتواند روند جدیدی را در پیش بگیرد. هرچند برای پیش بینی آینده بورس، دو مساله مهم نرخ دلار و سیاست انقباضی دولت، نیازمند شفاف شدن است و البته شناسایی سود افراد کوتاه مدت هم در این بازار نقش دارد، زیرا این موضوع به مقاومت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی فشار وارد می کند.

وی با اشاره به اینکه بحث های مربوط به سهام عدالت می تواند در روند بازار تاثیرگذار باشد افزود: سهام عدالت حجم قابل ملاحظه ای از روند معاملات بورس را به خودش می تواند اختصاص دهد، در نتیجه در نمادهای بزرگ این مساله می تواند اثرگذار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان به شرایط نسبتا خوب صندوق تثبیت و صندوق توسعه اشاره داشت و افزود: این صندوق ها نقش مهم خودشان را برای بهبود بازار سرمایه، ایفا خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، در یک ساعت ابتدایی شروع به کار بورس در معاملات امروز (شنبه سیزدهم شهریورماه ۱۴۰۰)، شاخص کل بورس با رشد بیش از ۲۴ هزار واحدی همراه شده است. روندی که نماگر را به محدوده یک میلیون و ۵۴۵ هزار واحدی رسانده است. / ایبنا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بازار مالی

رییس کل خواستار فعالیت های بین المللی انجمن حرفه ای صنعت بیمه شد

مثلث مالی : مهندس مجید بهزادپور، با اشاره به نقش نیروی انسانی کارآمد و متخصص گفت: بیمه، صنعتی مبنتی بر نیروی انسانی است که در تمام سطوح باید به توانایی و پویایی آنها توجه ویژه داشت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، رئیس کل ضمن ابراز خرسندی از فعالیت انجمن حرفه ای صنعت بیمه در راستای ارتقاء سطح دانش فعالان صنعت بیمه گفت: پیشنهاد می‌شود این انجمن فعالیت خود در حوزه های بین المللی را گسترش دهد و با برگزاری دوره های بین المللی برای کارکنان صنعت بیمه، دانش تخصصی آنها با تکنیک های جدید بیمه ای و ارزیابی ریسک به روز رسانی شود.

بیمه

بیمه پاسارگاد بار دیگر در بالاترین سطح توانگری مالی قرار گرفت

مثلث مالی : شرکت بیمه پاسارگاد برای سال های متوالی در سطح یک توانگری مالی قرار گرفت. طبق ارزیابی صورت های مالی مصوب سال ۱۴۰۰ توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت بیمه پاسارگاد موفق به کسب سطح یک توانگری مالی مؤسسات بیمه با نسبت توانگری ۳۰۴ درصد شده است.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید