آدرس

کیش- نوبنیاد دو - تمشک دو - پلاک ۴۴۳- واحد یک

تلفن

9360 447 764 98+

ایمیل

info@mosalasmali.ir

مثلث مالی

پایگاه خبری تحلیلی

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد : نوسانات فعلی بازار ارز، گذراست

مثلث مالی : رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نوسانات فعلی بازار ارز، شوک های گذرا و موقتی است، گفت: تمام تلاشمان را برای بازگشت تعادل به اقتصاد به کار می گیرد .

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی : رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نوسانات فعلی بازار ارز، شوک های گذرا و موقتی است، گفت: تمام تلاشمان را برای بازگشت تعادل به اقتصاد به کار می گیرد .

دکتر عبدالناصر همتی با حضور در تیتر یک خبر ۲۱، با بیان اینکه سیاست پولی بانک مرکزی به نحوی تدوین شده است که نقدینگی کنترل شود، گفت: هدف‌گذاری تورم را برای یک سال آینده اعلام کردیم که همان ۲۲ درصد است و مصر هستیم با اقداماتی که در پیش داریم آن را تحقق بخشیم.

همچنین سال گذشته رشد نقدینگی، ۳۱ درصد بود که اگر با میانگین بلندمدت این میزان را مقایسه کنیم، تنها ۶ واحد درصد اضافه شده که این ۶ واحد درصد نمی تواند چنین التهابی را در بازار ارز ایجاد کند. وی با اشاره به اتفاقات ماه های ابتدایی سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا تصریح کرد: پیش از این نیز گفته ام و الان هم مجدداً تأکید می کنم که در اتفاقاتی در دو ماه اول سال به دلیل کرونا اتفاق افتاد و همچنین از نظر ارزش نیز محصولات صادراتی مانند فراورده ها، نفت و پتروشیمی دچار کاهش شدند و بعد از اینکه دوباره این مرزها باز شد و رفت وآمدها و ورود کالا به طور جدی راه افتاد، طبیعی بود که ناترازی هایی بین عرضه و تقاضای ارز به وجود آمد. همه این موارد و نیز شوک های روانی که به دلیل تصمیم آژانس بین المللی انرژی اتمی گرفت و قطعنامه ای به ناحق علیه جمهوری اسلامی صادر کرد موجب ایجاد جو روانی علیه ایران ایجاد شد. همتی با بیان اینکه شوک های ارزی گذراست، عنوان کرد: باید توجه داشت که این شوک ها گذراست. آنچه برای ما مهم است قیمت ارز در سامانه نیماست چراکه تجارت کشور در آنجا تأمین می شود. همین امروز میانگین دلار در نیما زیر ۱۶ هزار تومان مبادله می شود و امروز چیزی در حدود ۱۲۰ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه صورت گرفته است.

روز گذشته نیز بالای ۱۲۰ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده بود. میانگین یک ماه گذشته سامانه نیما، درهم حدود ۴۴۰۰ تومان و قمیت دلار زیر ۱۶ هزار تومان است. وی در ادامه یادآور شد: پس آنچه در بازار رخ داده شوک موقتی است و برای شوکهای موقتی نمی توانیم سیاست های پولیمان را تغییر دهیم. تغییر در سیاست های پولی باید زمانی فرابرسد که احساس کنیم فروضی که برای پیش بینی تورم داریم که یکی از آنها نیز نرخ ارز است، آن هم نرخ ارزی که برای تولید ما مصرف می شود، اگر اینها دچار تغییر شود دخالت می کنیم. تمام تلاش ما این است که بازار را کنترل کنیم وتا حدودی نیز کنترل کردیم. انشالله تعادلی که بین عرضه و تقاضا در سامانه نیما باید اتفاق بیفتد و اکنون نیز در حال رخ دادن است، طی هفته های آینده، تمام تلاشمان را برای بازگشت تعادل به اقتصاد به کار می گیریم.

عالی ترین مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر از اقتصاد نفتی به اقتصادی غیرنفتی گذر کردیم، عنوان کرد: ایفای تعهدات صادرکنندگان برای ما مهم است. سال گذشته چیزی نزدیک به ۴۲ میلیارد دلار واردات داشتیم و این واردات بخشی از آن از طریق بانک مرکزی و ذخایر و درآمدهای نفتی که داریم، تأمین می‌کنیم ولی بخش عمده از طریق صادرات غیرنفتی تأمین می شود و باید صادرکنندگان غیرنفتی به تعهدات خود عمل کنند. ما ظرف دوسال گذشته چیزی نزدیک به ۷۲ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی مان بوده است که باید ارزش برمی گشته و از این میزان در حدود ۴۵ میلیارد دلار بازگشته است. یعنی ۲۷ میلیارد دلار بازنگشته است.

دکتر همتی با اشاره به ضرب الاجل تعیین شده تا پایان تیر ماه عنوان کرد: امیدواریم صادرکنندگان شتاب بیشتری در بازگشت ارز بدهند. از شخصیت های حقیقی و حقوقی که ۴۵ میلیارد دلار را بازگردانده اند تشکر می کنیم و به بقیه نیز که به هر دلیل نتوانسته اند ارز را بازگردانند اعلام می‌کنیم الان صادرکنندگان باید به وظیفه ملی خود عمل کنند، در زمانی که دشمن فشار حداکثری را بر مردم وارد می کنند حداقل کاری که صادرکنندگان می توانند بکنند این است که سریع تر ارز را به کشور بازگردانند.

وی با اشاره به اطلاعیه روز گذشته وزارت صمت درخصوص صادرکنندگانی که ارز را به کشور بازنگردانده اند، گفت: وزارت صمت دیروز اعلام کرده است، کسانی که ارز به کشور برنگردانده اند، دیگر کارت بازرگانی به آنها تعلق نمی گیرد، دوم اینکه به هر حال ابزاری که شورای عالی هماهنگی اقتصادی قانون است به ما این اجازه را داده است و می توانیم این موارد را به قوه قضاییه ارجاع دهیم و سال گذشته نیز بخشی را ارجاع دادیم. امیدواریم که به این مرحله نرسیم. روابط ما صادرکنندگان صمیمی و دوستانه است. امیدواریم تا پایان سال بخش اعظم ارز به کشور بازگردد که نیاز نباشد این کار را انجام دهیم.

رئیس شورای پول و اعتبار ضمن تشریح نحوه دخالت در بازار ارز، تأکید کرد: دخالت در بازار ارز دو نوع است. یک نوع ارزپاشی است که اگر آن را ضروری ندانیم، انجام نمی دهیم. اگر نوسانات را به مانند نوسانات فعلی را کوتاه مدت ببینیم، برای آن سیاست های کلیمان را تغییر نمی دهیم و ذخایرمان را صرف این کار نمیکنیم. اگر احساس کنیم که این نوسانات بلندمدت تر شود حتما مداخله می کنیم و اجازه نمی دهیم برای فرضی که در هدف گذاری تورم برای نرخ ارز دیدیم و برای بانک مرکزی مشخص است اگر از آن فاصله بگیریم و حس کنیم میان مدت است، حتماً دخالت می کنیم. وی افزود: دوم اینکه ما دخالت را بیشتر در حد تأمین منابع لازم برای واردات می دانیم.

ما تنها امروز ۱۲۰میلیون دلار برای واردات کالا تأمین کردیم، این در حالی است که کل حجم مبادله در بازار ارز اسکناس زیر ۴ میلیون دلار است. یعنی از ۵ درصد نیز کمتر است. اگر بخواهیم با نرخ پایین دخالت کنیم در واقع نسبت به خروج سرمایه اجازه داده ایم و این همان چیزی است که آمریکا می خواهد. ما نمی خواهیم در تله آمریکا قرار بگیریم. ذخایرمان را حفظ می کنیم، ثبات بازار برای ما مهم است و از همه مهم تر تأمین با قیمت مناسب کالا برای تولیدکنندگان است. رئیس کل بانک مرکزی در ادامه یادآور شد: من گفتم گشاده دستی در واردات با ارزهای ترجیحی نداریم. یعنی اینکه ارز ترجیحی برای واردات اساسی کشور است و برای واردات غیرضروری صرف نمی کینم. در حال حاضر براساس استاندارد صمت ثبت سفارش انجام دهند و از ارز نیمایی تخصیص می دهیم و مانعی وجود ندارد. در مورد کالای اساسی دو وظیفه مهم داریم. یکی تأمین کالاهای اساسی و داروی مردم است. الان کشور ما از این نظر از تمام کشورهایی که دچارکرونا شده اند بهتر است. همه امکانات در کشور وجود دارد پس تأمین نیازهای روزمره مردم برای ما مهم است.

نوسانات کوتاه مدت نرخ ارز نیز رفع می شود. وی با اشاره به سفر خود به عراق و دستاوردهای آن عنوان کرد: من درباره نکته ای توضیح دهم که عده ای گفتند در سفر به عراق نفت در برابر غذا بوده است این گونه نیست اولاً گاز بوده است، ثانیاً ما پولمان در عراق است و می خواهیم خرید کنیم و دوستان عراقی کمک می کنند از طریق کانال شرکت های آنان خرید مان را از خارج کشور انجام می دهیم. بالاخره ما درحدود ۱۴ یا ۱۵ میلیارد دلار دارو و کالای اساسی باید برای مردم تهیه کنیم. من با هر وسیله ای شود این کار را انجام می دهم و در برابر آنها متعهدم. اولویت اول ما این است. اولویت دوم ما تأمین مواد اولیه و قطعات کارخانجات و سوم نیز کالاهای ضروری که احساس کنیم در این شرایط مردم به آنها نیاز دارند. مطمئن باشید بانک مرکزی با برنامه پیش می رود و سیاست های پولیش انشالله جواب خواهد داد و مهم برای ما کنترل تورم است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بیمه

ماموریت های شرکت بیمه اتکایی “رایا” اعلام شد

مثلث مالی : طی نامه ای از سوی دکتر علی بنیادی نائینی، چارچوب ها و الزامات قانونی و همچنین انتظارات نهاد ناظر صنعت بیمه از مدیران و دست اندرکاران شرکت بیمه اتکایی “رایا” ابلاغ شد.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید