آدرس

کیش- نوبنیاد دو - تمشک دو - پلاک ۴۴۳- واحد یک

تلفن

9360 447 764 98+

ایمیل

info@mosalasmali.ir

مثلث مالی

پایگاه خبری تحلیلی

انواع توزیع ریسک درپروژه های ملی / سهم بیمه اتکایی ایرانیان درجبران خسارات پایشگاه تهران

مثلث مالی : در بیمه های نفت و انرژی ریسک‌های مختلف همچون سکوهای نفتی، پالایشگاه‌های نفت و گاز، پتروشیمی‌ها، حمل اموال و تجهیزات خریداری شده، در مقابل خطرات گوناگون تحت پوشش قرار می گیرد. سال ها پیش بیمه مرکزی 96 درصد از ریسک‌های نفت و انرژی را به بیمه‌گران اتکایی در خارج از کشور واگذار می کرد. اما با افزایش توان فنی و مالی داخلی درسال 1387 ، سهم این واگذاری به 41 درصد کاهش یافت ، با شروع تحریم ها و افزایش ظرفیت نگهداری در شرکت های بیمه ایرانی ، امروز98 درصد ریسک بیمه نفت و انرژی در داخل کشور نگهداری می شود.

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی : در بیمه های نفت و انرژی ریسک‌های مختلف همچون سکوهای نفتی، پالایشگاه‌های نفت و گاز، پتروشیمی‌ها، حمل اموال و تجهیزات خریداری شده، در مقابل خطرات گوناگون  تحت پوشش قرار می گیرد. سال ها پیش بیمه مرکزی ۹۶ درصد از ریسک‌های نفت و انرژی را به بیمه‌گران اتکایی در خارج از کشور واگذار می کرد. اما با افزایش توان فنی و مالی داخلی درسال ۱۳۸۷ ، سهم این واگذاری به ۴۱ درصد کاهش یافت ، با شروع تحریم ها و افزایش ظرفیت نگهداری در شرکت های بیمه ایرانی ، امروز۹۸ درصد  ریسک بیمه نفت و انرژی در داخل کشور نگهداری می شود.

حادثه هفته گذشته پالایشگاه تندگویان تهران نیز که یکی از مخازن آن دچار حریق شد ، جزو همین ریسک هایی بود که در داخل کشورپوشش بیمه داشت . پالایشگاه تهران به شکل کنسرسیومی تحت پوشش بیمه قرارداشت و شرکت بیمه ایران به عنوان لیدر کنسرسیوم برای آن پوشش های اتکایی اختیاری گرفته است و در همان شب حادثه اعلام شد صنعت بیمه برای پرداخت خسارات مشکلی ندارد و جای نگرانی نیست .

طبق اعلام بیمه ایران ،  شرکت های  بیمه آسیا –البرز- سامان – دانا – پارسیان – ملت – کارآفرین و کوثر اعضای این کنسرسیوم هستند که هرکدام سهمی درتوزیع ریسک داشتند ، سهمی که با واگذاری اتکایی  خالص نگهداری آن ها را کاهش داده است .  

 محمد آسوده مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی ایرانیان دراین باره به پایگاه خبری – تحلیلی مثلث مالی گفت : واحدهای صنعتی و پروژه های بزرگ دارای پوشش های متعدد اتکایی هستند تا درنهایت صد درصد ریسک بین بیمه گران مستقیم و اتکایی توزیع شود.

آسوده با ابراز خشنودی از اینکه شرکت بیمه اتکایی ایرانیان هم درجبران خسارات پروژه های ملی سهمی دارد ، درخصوص واگذاری های اتکایی توضیح داد : دراین قبیل پروژه های بزرگ که عمدتا به صورت کنسرسیوم صادر می شود  بعد از صدور بیمه نامه معمولا ریسک با سه نوع اتکایی بین بیمه گران بیشتری توزیع می شود. اتکایی – اجباری که مربوط به بیمه مرکزی  است ، اتکایی اختیاری که لیدر کنسرسیوم با اعلام به شرکت های اتکایی پذیر از آن ها میخواهد که سهمی از ریسک را قبول نمایند و اتکایی  قراردادی که شرکت های عضو کنسرسیوم ممکن است بخشی از پرتفوی خود را به طور قراردادی به بیمه گران اتکایی واگذار نموده باشند.

وی گفت : برای پوشش واحدها و پروژه های بزرگ پالایشگاهی معمولا سقفی برای تعهد بیمه گر تعیین می شود ، زیرا حداکثر خسارت ممکن دریک حادثه در یک مجتمع معمولا به میزان قابل توجهی کمتر از   ارزش کل آن می باشد .  

آسوده با تاکید براینکه تعیین سقف تعهد به زیان بیمه گذار نیست ، یاد آور شد : چنانچه  ارزش کل پروژه  بدون محدودیت تحت پوشش قرار گیرد ، حق بیمه به شدت افزایش می یابد که معمولا بیمه گذاران تمایلی به پرداخت آن ندارند .همچنین اگر درمیزان تعهد بیمه گر محدودیت نباشد ، بیمه گذارآنچنان  که باید به مدیریت ریسک توجه نخواهد کرد. بنابراین بیمه گر درقرارداد بیمه حد معینی را برای پرداخت خسارت تعیین می کند .  

مدیرعامل بیمه اتکایی ایرانیان یاد آور شد : این تکینک در تمام دنیا رایج است ، زیرا خسارت کل پروژه و از بین رفتن کل یک پالایشگاه نادر است ، ضمن آنکه تجهیزات ومخازن در مجتمع های پالایشگاهی با هم فاصله دارند و به ندرت پیش می آید حادثه ای کل مجتمع تحت پوشش را متاثر نماید.

آسوده در خصوص خطر حریق در مجتمع های پالایشگاهی یاد آورشد : به موازات پوشش های اتکایی پروژه های بزرگ ، امکان دارد بیمه گران بخشی از کل پرتفوی نفت و انرژی خود را نیز درقالب  اتکایی قراردادی واگذار نموده باشند. به عنوان مثال درصدی  از پرتفوی نفت و انرژی به شرکت های دیگر منتقل می شود و همه این ابزارها برای سهولت ایفای تعهد بیمه گران است .

وی درپاسخ به این پرسش که “آیا بیمه گران اتکایی با قبولی اتکایی اختیاری و اتکایی قراردادی از یک پروژه واحد توان ایفای تعهدات خود را دارند ؟” یاد آورشد : مهم ترین دلیلی که یک بیمه گر اتکایی معمولا تا سقف ظرفیت اسمی مجاز خود ریسک نمی پذیرد ، همین است . اگر سقف قبولی به عنوان مثال  3 درصد از یک ریسک بیمه ای باشد  ، مجموع تعهدات پذیرفته شده از طریق انواع پوشش ها و قبولی ها معمولا کمتر ازاین میزان است تا در زمان ایفای تعهد مشکلی پیش نیاید .

آسوده درخصوص تاثیر خساراتی مانند پالایشگاه تهران بر ارزش سهام شرکت های بیمه متذکرشد : تاثیرآن  برارزش سهام شرکت های بیمه ای که سهمی در جبران خسارات دارند ، کم است و معمولا از محل سود سالانه پرداخت می شود ، ضمن آنکه بیمه گران با توجه به توان وظرفیت نگهداری خود ریسک می پذیرند .

آسوده  با بیان اینکه هر دارایی می باید به ارزش روز بیمه می شود درخصوص تجدید ارزیابی دارایی ها برای به روز شدن بیمه نامه ها گفت : باید به نهضت مدیریت ریسک بیش از پیش توجه کرد . پروژه ها باید طبق ارزش روز پوشش داشته باشند . البته دوره ای که سقف تعهدات براساس ترازنامه ها و ارزش دفتری تعیین می شد ، گذشته و فرهنگ ماده ۱۰ قانون بیمه  توسط دست اندرکاران بیمه توسعه پیدا کرده است .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بیمه

ماموریت های شرکت بیمه اتکایی “رایا” اعلام شد

مثلث مالی : طی نامه ای از سوی دکتر علی بنیادی نائینی، چارچوب ها و الزامات قانونی و همچنین انتظارات نهاد ناظر صنعت بیمه از مدیران و دست اندرکاران شرکت بیمه اتکایی “رایا” ابلاغ شد.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

Take a peek inside our Wonderworld

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید