آدرس

کیش- نوبنیاد دو - تمشک دو - پلاک ۴۴۳- واحد یک

تلفن

9360 447 764 98+

ایمیل

info@mosalasmali.ir

مثلث مالی

پایگاه خبری تحلیلی

۸۰ درصد سود آسماری از محل فعالیت های عملیاتی است / عملکرد آسماری درسال ۹۸

علیرضا یزدان دوست مدیرعامل بیمه آسماری درباره عملکرد این شرکت گفت : حق بیمه تولیدی این شرکت از 70 میلیارد تومان در سال 1397 به 138 میلیارد تومان در سال 1398 افزایش یافته است ، رشد 95 درصدی تولید حق بیمه و کاهش 10 درصدی نسبت خسارت و افزایش 200 درصدی ذخایر که حدود 70 درصد پرتفوی در بخش درمان، 12درصد شخص ثالث و مابقی در سایر رشته های بیمه ای است. بیش از 80 درصد سود از محل فعالیت های عملیاتی وکمتر از 20 درصد از محل سرمایه گذاری ها به دست آمده است و سود شرکت با 300درصد رشد رو به رو بوده و هدف گذاری پرتفوی امسال 30 درصد بیش از رقم پرتفوی سال 1398 می باشد.

این پست را به اشتراک بگذارید

رشد ۹۵ درصدی تولید حق بیمه و کاهش ۱۰ درصدی نسبت خسارت و افزایش ۲۰۰ درصدی ذخایر از دیگر آمارهای عملکرد بیمه آسماری است که توسط علیرضا یزدان دوست مدیرعامل این شرکت اعلام شده است. حدود ۷۰ درصد پرتفوی این شرکت در بخش درمان، ۱۲درصد شخص ثالث و مابقی در سایر رشته های بیمه ای است. بیش از ۸۰ درصد سود از محل فعالیت های عملیاتی وکمتر از ۲۰ درصد از محل سرمایه گذاری ها به دست آمده است و سود شرکت با ۳۰۰درصد رشد رو به رو بوده و هدف گذاری پرتفوی امسال ۳۰ درصد بیش از رقم پرتفوی سال ۱۳۹۸ می باشد.

مثلث مالی : رونق بورس ، سود های قابل توجه بانکی و انتشار اوراق مشارکت بخش اعظم سود سرمایه گذاری شرکت های بیمه درسال ۹۸ و ابتدای سال ۹۹ را تشکیل می دهند ، سال ها بیمه گران نه در ایران که دردنیا اعلام می کنند ، سود شرکت های بیمه ازمحل سرمایه گذاری هاست وبیمه گران از محل عملیات بیمه گری یا زیان میدهند و یا سود اندکی دارند . اما مرورعملکرد بیمه آسماری، باورعدم سود آوری عملیات بیمه گری را تغییر داد. طبق آمارهای قابل اتکا ،بیش از ۸۰ درصد سود بیمه آسماری از محل فعالیت های عملیاتی وکمتر از ۲۰ درصد از محل سرمایه گذاری ها به دست آمده است ، سودی که از رشد ۳۰۰ درصدی برخورداراست .

علیرضا یزدان دوست مدیرعامل بیمه آسماری درباره عملکرد این شرکت گفت : حق بیمه تولیدی این شرکت از ۷۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ به ۱۳۸ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است ، رشد ۹۵ درصدی تولید حق بیمه و کاهش ۱۰ درصدی نسبت خسارت و افزایش ۲۰۰ درصدی ذخایر که حدود ۷۰ درصد پرتفوی در بخش درمان، ۱۲درصد شخص ثالث و مابقی در سایر رشته های بیمه ای است. بیش از ۸۰ درصد سود از محل فعالیت های عملیاتی وکمتر از ۲۰ درصد از محل سرمایه گذاری ها به دست آمده است و سود شرکت با ۳۰۰درصد رشد رو به رو بوده و هدف گذاری پرتفوی امسال ۳۰ درصد بیش از رقم پرتفوی سال ۱۳۹۸ می باشد.

یزدان دوست در پاسخ به پرسش که چه حجمی از حق بیمه تولیدی مطالبات از نمایندگان و بیمه گذاران می باشد اضافه کرد: که حدود ۵۵ میلیارد تومان از این رقم مطالبات است که بخش قابل توجهی از آن زیر یک سال می باشد و البته برای مطالبات ذخیره نیز در نظر گرفته شده است.

یزدان دوست در پاسخ این پرسش که چرا در حوزه بیمه های عمر فعالیتی صورت نگرفته است، گفت: بیمه های مناطق آزاد اجازه فروش بیمه عمر در سرزمین اصلی را ندارند و ساکنان این مناطق نیز بسیار کم تعداد هستند که بسیاری از آنها در تردد با سرزمین اصلی اند و عموما بیمه های عمر خود را از سرزمین اصلی خریداری می کنند. وی عدم تمایل هیات مدیره به فعالیت های سرمایه گذاری در بخش بیمه های عمر را دلیل دیگر عدم ورود این شرکت به بیمه عمر عنوان کرد و افزود، که موضوع سرمایه گذاری های این بیمه نکته بسیار حساسی است و در شرایط فعلی هدف گذاری خاصی برای این رشته صورت نگرفته است اما احتمال ورود به این بخش در آینده وجود دارد. در پاسخ به این پرسش که سایر شرکت ها در حوزه سرمایه گذاری چه می‌کنند و به نظر می رسد طرح این موضوع که فعالیت در بخش عمر در هدف گذاری های بیمه آسماری نبوده است پاسخ مناسب تری باشد، تصریح کرد: حوزه سرمایه گذاری راه های متفاوتی وجود دارد اما بیمه آسماری سعی دارد در حوزه سرمایه گذاری در فضاهای بسیار مطمئن و کم ریسک وارد شود .

وی در پاسخ به این پرسش که آیا به دلیل مدیریت هیات مدیره و رویکرد های این شیوه مدیریتی است که هیات مدیره علاقه ای به سرمایه گذاری های بیمه عمر ندارد گفت: نه لزوما به دلیل مدیریت سنتی نیست بلکه دلیل احتیاط مردم در این مناطق است. یزدان دوست در پاسخ به این پرسش که الزام برنامه ششم توسعه و تاکید بیمه مرکزی افزایش سهم بیمه های عمر است و عدم فعالیت در این رشته به منزله عدم حرکت در راستای الزامات نهاد ناظر است، گفت: شرکت ها برای فعالیت در حوزه های مختلف نیاز به زیرساخت هایی دارند که نبود آن سبب دغدغه برای صنعت بیمه و بیمه مرکزی می باشد.

به گفته وی، موضوع آی‌تی و فناوری اطلاعات اولین زیرساخت مورد نیاز در این زمینه است و نهاد ناظر، الزامات مختلفی در زمینه جداکردن ساختار حساب ها و سرمایه گذاری بیمه های عمر دارد که نبود زیرساخت های لازم در این زمینه می تواند تبعاتی را برای شرکت های بیمه بوجود آورد. یزدان دوست می‌گوید که بیش از یکسال از زمان تسلیم درخواست بیمه آسماری مبنی بر فروش بیمه های عمر در سرزمین اصلی به بیمه مرکزی می گذرد اما تاکنون علی رغم برگزاری جلسات متعدد هنوز پاسخی دریافت نشده است.

وی با اشاره به اینکه از اظهارنظرهای شفاهی بیمه مرکزی این طور استنباط می‌شود که با توجه به مصوبه هیات وزیران در خصوص رشته های مورد تائید فعالیت در مناطق آزاد، بازنگری در این رشته ها نیاز به مصوبه هیات وزیران دارد گفت: بیمه های مناطق آزاد در ۱۱ رشته می توانند در سرزمین اصلی نیز فعالیت کنند اما رشته عمر جز این موارد نیست. وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای فعالیت در این حوزه نیاز به افزایش سرمایه دارید اذعان کردند که احتمالا نیاز به افزایش سرمایه نیز هست اما هنوز فاز اولیه مجوز مورد تائید قرار نگرفته است.

تاثیر کرونا برعملکرد صنعت بیمه

علیرضا یزدان دوست بخش دوم گفته هایش را به موضوع کرونا و تاثیر آن بررشته درمان اختصاص داد و گفت : در بخش خسارت‌ها تعداد پرونده های خسارت با کاهش مواجه شده که به نظر می رسد که بخشی قابل توجهی از آن موضوع ناشی از تعطیلات پایانی سال گذشته و ابتدای امسال بوده و بخشی دیگر به دلیل عدم مراجعه بیمه گذاران برای پیگیری امور درمانی یا گزارش هزینه ها به بیمه گران می باشد.

یزدان دوست با اشاره به اینکه کرونا سبب تمایل به خرید بیمه های درمان شده است، گفت: نرخ رشد بیمه‌های درمان در ۴ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده است و این موضوع ناشی از تورم و شرایط اقتصادی نیست، چراکه مشتریان جدیدی برای خرید بیمه های درمانی مراجعه کرده اند.

مدیرعامل بیمه آسماری با بیان اینکه ما در مقطع زمانی مناسبی برای اظهار نظر در خصوص میزان خسارت های درمان قرار نداریم ادامه داد : روند تعداد پرونده ها کاهشی است اما ممکن است که تعویق در مراجعات درمانی یا گزارشات خسارتی دلیل این موضوع باشد.

یزدان دوست در پاسخ به این پرسش که در کدام بخش بیشترین روند کاهش خسارت ها گزارش شده است اذعان کرد: هزینه های پاراکلینیکی به لحاظ تعدادی ۵۰ درصد کاهش یافته و هزینه های این بخش نیز با کاهش ۳۵ درصدی رو به رو بوده است.

به گفته وی اما در حوزه بستری و بستری های سنگین کاهشی دیده نمی شود. یزدان دوست در مجموع اذعان کرد که حدود ۱۲درصد کاهش در بخش بستری ها و حدود ۴ درصد کاهش در بخش نرخ خسارت‌ها در این مدت گزارش شده است. وی با اشاره به هزینه های بستری کرونا پیش بینی کرد که در ماه های آینده رقم و تعداد خسارت ها با افزایش رو به رو باشد.

مدیرعامل بیمه آسماری در پاسخ به این پرسش که سندیکای بیمه گران در خصوص بیمه های درمان موضع گیری هایی داشت گفت: درمان از جمله رشته های مظلوم بیمه ای است که نسبت خسارت بالایی نیز دارد. افزایش هزینه بیمه های درمان از حوزه صنعت بیمه خارج است، مثلا محدودیت های دارویی ایجاد شده سبب افزایش هزینه های ریالی این رشته خواهد شد که اثر آن بر قراردادهای این رشته محسوس است.

منبع : روابط عمومی بیمه آسماری

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بیمه

ماموریت های شرکت بیمه اتکایی “رایا” اعلام شد

مثلث مالی : طی نامه ای از سوی دکتر علی بنیادی نائینی، چارچوب ها و الزامات قانونی و همچنین انتظارات نهاد ناظر صنعت بیمه از مدیران و دست اندرکاران شرکت بیمه اتکایی “رایا” ابلاغ شد.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

Take a peek inside our Wonderworld

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید