یورو دیجیتالی چیست و چه زمانی عرضه می‌شود؟

مثلث مالی : با چراغ سبز هفته گذشته بانک مرکزی اروپا پروژه عرضه «یورو دیجیتال» وارد مرحله ارزیابی و آزمایش شد؛ همزمان با کاهش استفاده از پول نقد در پی همه‌گیری ویروس کرونا و افزایش محدودیت‌های بانک‌های مرکزی جهان برای معاملات رمزارزهایی همچون بیت‌کوین که سرازیری قیمت آنها چندی است که آغاز شده است.

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی : با چراغ سبز هفته گذشته بانک مرکزی اروپا پروژه عرضه «یورو دیجیتال» وارد مرحله ارزیابی و آزمایش شد؛ همزمان با کاهش استفاده از پول نقد در پی همه‌گیری ویروس کرونا و افزایش محدودیت‌های بانک‌های مرکزی جهان برای معاملات رمزارزهایی همچون بیت‌کوین که سرازیری قیمت آنها چندی است که آغاز شده است.

در واقع یورو دیجیتال که گاهی نیز «ای‌-یورو»(e-euro) نامیده می‌شود، نسخه الکترونیکی اسکناس و سکه یورو است؛ نسخه‌ای که برای نخستین بار این امکان را به اشخاص حقیقی و حقوقی می‌دهد که بر پایه آن مستقیما در بانک‌ مرکزی اروپا سپرده‌گذاری کنند. مزیت اصلی این سپرده‌گذاری این است که امن‌تر از سپردن پول به بانک‌های تجاری است که هم امنیت آنها کمتر از بانک مرکزی و هم همواره در خطر ورشکستگی قرار دارند.

بانک مرکزی اروپا به مردم وعده داده که یورو دیجیتال، روشی سریع ، آسان و ایمن برای پرداخت‌ها و نقل و انتقالات آتی آنها خواهد بود. همچنین ارائه این خدمت از سوی بانک مرکزی اروپا رایگان خواهد بود و توسط کارت‌ یا تلفن هوشمند قابل استفاده خواهد بود.

البته بانک مرکزی اروپا تأکید دارد که یورو دیجیتال «مکمل پول نقد است، نه جایگزین آن.

یورو دیجیتال همچنین این امکان را برای بانک مرکزی اروپا فراهم می‌کند تا با شرکت‌های آمریکایی فعال در زمینه ارائه خدمات پرداخت و نقل و انتقالات دیجیتال مانند ویزا(Visa)، مستر کارت(Mastercard) و پی‌پل(PayPal) رقابت کند و جای خالی شرکت‌های اروپایی فعال در این زمینه را پُر کند.

عرضه یورو دیجیتال نگرانی روزافزون بانک مرکزی اروپا را در مورد رواج خرید رمزارزها از سوی مردم کاهش خواهد داد. در واقع، رواج استفاده از رمز‌ارزهایی که توسط نهادهای خصوصی عرضه می‌شوند، افزون بر رواج معاملات خارج از نظارت، می‌تواند کنترل بانک مرکزی اروپا بر امور پولی منطقه یورو را کاهش دهد. رخدادی که زمینه‌ساز بی‌ثباتی اقتصاد ۱۹ کشور حاضر در این منطقه خواهد شد چرا که اتخاذ سیاست‌های پولی برای تحقق اهداف اقتصادی منطقه یورو را دشوار می‌کند و در عین حال، کارآیی آنها را کاهش خواهد داد.

اما بانک‌های تجاری نگرانند. نگران از به حقیقت پیوستن کابوس این روزهای آنها مبنی بر استقبال گسترده مردم از یورو دیجیتال و انتقال بخش قابل توجهی از سپرده‌های نزد این بانک‌ها به بانک مرکزی اروپا برای خرید یورو دیجیتال.

برای جلوگیری از وقوع این بحران، برخی از اعضای هیات مدیره بانک مرکزی اروپا پیشنهاد کرده‌اند که سقف موجودی یورو دیجیتال برای هر فرد حدود سه هزار یورو تعیین شود.

البته مخالفان عرضه یورو دیجیتال همچنان نسبت به وجود امکان رفع کامل زمینه سوء استفاده از یورو دیجیتال برای پولشویی و دستبرد هکرها به حساب‌های دیجیتالی افراد تردید دارند.

البته افزون بر بانک مرکزی اروپا، بانک‌های مرکزی چین، بریتانیا و آمریکا نیز پروژه عرضه ارز دیجیتالی را کلید زده‌اند. در این میان، بانک مرکزی اروپا امیدوار است که تا پیش از سال ۲۰۲۶ بتواند، عرضه رسمی یورو دیجیتال را آغاز کند. / یورونیوز فارسی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بازار مالی

رییس کل خواستار فعالیت های بین المللی انجمن حرفه ای صنعت بیمه شد

مثلث مالی : مهندس مجید بهزادپور، با اشاره به نقش نیروی انسانی کارآمد و متخصص گفت: بیمه، صنعتی مبنتی بر نیروی انسانی است که در تمام سطوح باید به توانایی و پویایی آنها توجه ویژه داشت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، رئیس کل ضمن ابراز خرسندی از فعالیت انجمن حرفه ای صنعت بیمه در راستای ارتقاء سطح دانش فعالان صنعت بیمه گفت: پیشنهاد می‌شود این انجمن فعالیت خود در حوزه های بین المللی را گسترش دهد و با برگزاری دوره های بین المللی برای کارکنان صنعت بیمه، دانش تخصصی آنها با تکنیک های جدید بیمه ای و ارزیابی ریسک به روز رسانی شود.

بیمه

بیمه پاسارگاد بار دیگر در بالاترین سطح توانگری مالی قرار گرفت

مثلث مالی : شرکت بیمه پاسارگاد برای سال های متوالی در سطح یک توانگری مالی قرار گرفت. طبق ارزیابی صورت های مالی مصوب سال ۱۴۰۰ توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت بیمه پاسارگاد موفق به کسب سطح یک توانگری مالی مؤسسات بیمه با نسبت توانگری ۳۰۴ درصد شده است.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید