آدرس

کیش- نوبنیاد دو - تمشک دو - پلاک ۴۴۳- واحد یک

تلفن

9360 447 764 98+

ایمیل

info@mosalasmali.ir

مثلث مالی

پایگاه خبری تحلیلی

پاسخ نقد با نقد / آقای زنگنه ، کمی هم از مدیران خود انتقاد کنید که با هر طنابی به ته چاه نروند

با توجه به انتقادات محترم وزیر نفت از شرکت های بیمه و انتظارات شرکت های پتروشیمی از بیمه گران لازم است صفحات تاریخ دو دهه گذشته را ورق زده و مطالبی ‌را در مورد کم لطفی ایشان و باد آوری مدیران محترم صنایع بالا دستی و یابید دستی صنعت نفت یاد آوری کنم. حدود دو دهه قبل جناب آقای علوی معاون اتکایی بیمه مرکزی ایران ، جناب آقای بهزاد ایثاری سر پرست معاونت نظارت بیمه مرکزی ایران به علاوه نگارنده که بعد از ترک جناب ایثاری از بیمه مرکزی ایران جانشین ایشان شدم و تنی چند از بهترین کارشناسان صنعت بیمه شرکتی بنام “مدیریت خطر” ( Risk Management Company ) تاسیس شد .

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی : هادی دستباز مدیر عامل شرکت مدیریت خطر و کارشناس بیمه /

با توجه به انتقادات محترم وزیر نفت از شرکت های بیمه و انتظارات شرکت های پتروشیمی از بیمه گران لازم است صفحات تاریخ دو دهه گذشته را ورق زده و مطالبی ‌را در مورد کم لطفی او و یاد آوری مدیران محترم صنایع بالا دستی و یابید دستی صنعت نفت یاد آوری کنم. حدود دو دهه قبل جناب آقای علوی معاون اتکایی بیمه مرکزی ایران ، جناب آقای بهزاد ایثاری سر پرست معاونت نظارت بیمه مرکزی ایران به علاوه نگارنده که بعد از ترک جناب ایثاری از بیمه مرکزی ایران جانشین او شدم و تنی چند از بهترین کارشناسان صنعت بیمه شرکتی بنام “مدیریت خطر” ( Risk Management Company )تاسیس شد. روان شاد جناب آقای مهندس خسرو شقافی که در شرکت دیگری فعالیت داشتند شروع به همکاری با ما نمودند که شرکت مدیریت خطر وامدار دانش و تخصص ایشان می باشد. شرکت مدیریت خطر با این ترکیب و با بهره گیری از بهترین کارشناسان بازار داخلی و خارجی برای این هدف تاسیس شد که مدیریت ریسک را به شرکت های بیمه برده و سعی کند که بیمه نامه ها بر اساس ارزیابی دقیق واحد های صنعت نفت و پرداخت خسارت به روال ارزش جایگزینی صورت پذیرد. کار شناسان ما اعتقاد داشتند که بیمه نامه های صادرت برای صنایع بالا دستی و پایین دستی به ارزش روز و جایگزینی نیست. واحدهایی با سرمایه های بسیار کلان و در شرایط اقتصادی کشور نیاز به بهترین و کامل ترین پوشش های بیمه ای را داشتند .

اصولا صنایع دولتی به ویژه نفت ، گاز ، پتروشیمی ، فلات قاره ، پالایشگاه ها و نیرو گاه یا بیمه ندارند و یا بیمه نامه ای دارند که به مفت گران است. شرکت مدیریت خطر در ابتدا ودر زمان جناب آقای نعمت زاده مدیر عامل محترم پترو شیمی مشاور آن تاسیسات شد و به مرور فلات قاره ، نفت مرکزی ، شرکت ملی نفت و کلیه پالایشگاه را ما ارزیابی مدیریت ریسک با کمک بهترین کارشناسان خارجی انجام میدادیم که برای نمونه یک گزارش حدود ۴۰۰ صفحه ای در مورد ارزیابی ریسک و خطر واحد های مختلف فلات قاره در دفتر ما وجود دارد . شرکت مدیریت خطر برای کلیه واحد های صنعت نفت چنین گزارشات تهیه کرد که برای اولین بار مورد تایید بیمه گران اتکایی جهان قرار گرفت . بهترین بیمه گران اتکایی جهان را به ایران دعوت کردیم تا امور اتکایی را انجام دهند. در زمان ورود ما به صنعت نفت ، پتروشیمی بندر امام به مبلغ ۶۰ میلیون تومان در برابر سه خطر آتش سوزی ، انفجار و صاعقه بیمه شده بود که سیل و زلزله را هم پوشش نداشت و پس از انجام مدیریت ریسک و ارزیابی حدود ۱ میلیارد دلار ارزش گذاری شد . کل واحد های پترو شیمی ، پالایشگاه ها ، فلات قاره ، نفت مرکزی تحت پوشش قرار گرفتند و به پیشنهاد ما کنسرسیوم شرکت های بیمه داخلی به رهبری بیمه ایران تشکیل و حسب ظرفیت شرکت برای هر کدام سهمی در نظر گرفته شد. در حیرتم که نه جناب وزیر از این موضوع آگاهی دارند و نه مدیران صنعت بیمه حافظه شان یاری نمی کند و یا نمی خواهند یاد اور موفقیت این شرکت کوچک در زمینه مدیریت ریسک باشند . اما سرانجام واحد های مربوط به پتروشیمی و صنایع نفت به دلایلی که ذکر آن از این گفتار خارج است تمایل به ادامه همکاری نداشتند و ما هم کرکره پایین کشیدیم و به نظاره نشستیم. به مدیران محترم بیمه ایران ، کار آفرین ، اتکایی امین ، آسیا ، البرز توصیه می کنم سوابق کنسرسیوم در زمان ریاست جناب آقای نعمت زاده را به وزیر محترم نشان دهند. البته رقابت در گرفتن کار آن هم بدون ارزیابی مدیریت ریسک یکی از نقاط ضعف صنعت بیمه است. مدیران صنایع بالا دستی و پایین دستی صنعت نفت هم مقصرند و باید اول گزارش مدیریت ریسک را از شرکت بیمه بخواهند ، بررسی کنند و بعد تصمیم بگیرند که بیمه نزد کدام شرکت انجام شود. این که ما ۶۰ میلیون یا ۶۰۰ میلیون خسارت شرکت پتروشیمی بوعلی ( اگردر اسم و یا رقم اشتباه کردم به پای پیری حساب کنید ) هنر نیست . آیا این واحد دارای گزارش مدیریت ریسک بوده است یا خیر؟ جناب آقای زنگنه وزیر محترم نفت. کمی هم از مدیران خود انتقاد کنید که با هر طنابی به ته چاه نروند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بیمه

ماموریت های شرکت بیمه اتکایی “رایا” اعلام شد

مثلث مالی : طی نامه ای از سوی دکتر علی بنیادی نائینی، چارچوب ها و الزامات قانونی و همچنین انتظارات نهاد ناظر صنعت بیمه از مدیران و دست اندرکاران شرکت بیمه اتکایی “رایا” ابلاغ شد.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

Take a peek inside our Wonderworld

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید