آدرس

کیش- نوبنیاد دو - تمشک دو - پلاک ۴۴۳- واحد یک

تلفن

9360 447 764 98+

ایمیل

info@mosalasmali.ir

مثلث مالی

پایگاه خبری تحلیلی

وزیراقتصاد گزارش داد : ارسال لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم به مجلس تا مهرماه / تشکیل بورس املاک در آینده نزدیک /

مثلث مالی : وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بحث مالیات بر ارزش افزوده در حال نهایی شدن است اما اصلاح قانون مالیات های مستقیم هنوز آماده ارسال به مجلس نشده است و ما سعی داریم تا قبل از مهر ماه این کار را تکمیل کنیم.

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی : وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بحث مالیات بر ارزش افزوده در حال نهایی شدن است اما اصلاح قانون مالیات های مستقیم هنوز آماده ارسال به مجلس نشده است و ما سعی داریم تا قبل از مهر ماه این کار را تکمیل کنیم.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر سیما گفت: به عنوان وزیر اقتصاد از حمایت های مقام معظم رهبری سپاسگزار هستم، ایشان چندین سال است که توجه ویژه ای  به اقتصاد داشته اند. در دیدار اخیر هم بخش قابل توجهی از فرمایشات ایشان  مربوط به بخش اقتصاد بود.

وی با بیان اینکه حوزه های مختلفی در بخش اقتصاد وجود دارد گفت: در حوزه مالیات سال گذشته  بیش از آنچه مقرر بود اخذ شده است. با افتخار می‌گویم در سال گذشته برای تحقق عرصه اقتصاد بدون نفت، مالیات را بیش از اهداف مصوب محقق کردیم که در ۱۴ سال گذشته بی نظیر بوده است.

عضو کابینه دولت تصریح کرد: بحث مالیات بر ارزش افزوده در حال نهایی شدن است اما  اصلاح قانون مالیات های مستقیم هنوز آماده ارسال به مجلس نشده  است و ما سعی داریم تا قبل از مهر ماه این کار را تکمیل کنیم. این موضوع ابعاد گوناگونی دارد و باید در اقتصاد رویکرد رونق تولید و درآمد مالیاتی داشته باشیم  و در جهت انقطاع بودجه جاری از نفت حرکت کنیم.

دژپسند با اشاره به طرح اصلاح قانون مالیات بیان کرد: قانون اصلاح مالیات بعد از بررسی بودجه ۱۴۰۰ و بعد از ۲ سال به مرحله اجرا می‌رسد. دی ماه سال گذشته لایحه قانون مالیات مستقیم بررسی و تصویب شد. ما در مسیر انقطاع بودجه از نفت هستیم بنابر این باید منابع درآمدی سالم داشته باشیم. مالیات سالم‌ترین منابع درآمدی است.

وی ادامه داد: در فضای کسب و کار اقدامات خوبی صورت گرفته است. صدور مجوز کسب و کار که در گذشته  ۷۳ روز طول می کشید به ۷۲ ساعت کاهش پیدا کرده است و حتی تعدادی از  شرکت ها  هم در ۳۶ ساعت مجوز کسب کرده اند.

وزیر اقتصاد گفت: خیلی از مقررات زائد را در هیات مقررات زدایی لغو کردیم اما اجرایی نشده است.

او افزود: بخش گمرک باید به نهاد تسهیل گر تجارت خارجی تبدیل شود. باید در جهت گمرک هوشمند حرکت کنیم. ما می خواستیم امسال گمرک را هوشمند کنیم اما  در واردات برخی تجهیزات مشکل داشتیم و این امر محقق نشد. نظارت پیشینی باید به نظارت پسینی تبدیل شود.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در نظام بانکداری گام های خوبی برداشته شد.در حوزه  بانکداری دیجیتال و واگذاری مازاد دارایی های بانکی اقدامات خوبی انجام گرفته است اما آنچه می خواستیم در واگذاری مازاد دارایی های بانک ها محقق نشده است.

*۵۰ شرکت در بازار سرمایه عرضه اولیه می شوند

او با اشاره به عرضه سهام “پالایش یکم” اظهار کرد: ۴ پالایشگاه را در سهام دارا دوم قرار داده ایم. این عرضه عادلانه و یکسان ثروت در جامعه است.

وزیر اقتصاد افزود: برای واگذاری‌ها تا پایان سال برنامه داریم و این عرضه‌ها شامل بخش خصوصی و دولتی است. طبق تفاهم نامه‌ای که با سرپرست سابق وزارت صمت داشتیم قرار است ۵۰ شرکت خصوصی در بازار سرمایه عرضه اولیه شوند.

وی گفت: ۱۰ صندوق پروژه را تا پایان شهریور در بورس عرضه خواهیم کرد.

وزیر اقتصاد بیان کرد: شناوری صندوق‌های بازنشستگی ۱۰ درصد است و ما مصوبه داده ایم که به ۲۵ درصد برسانیم. برای عرضه سهامی عام هم برنامه نوشته ایم و به بورس تحویل داده ایم.

*بازار سرمایه در میان مدت بسیار خوب خواهد بود

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که دلیل ریزش‌های اخیر بازار بورس چیست؟ تاکید کرد: زمانی که وارد بورس می‌شویم باید تلاطم را در نظر بگیریم. دریا بدون موج بی معنی است. باید میانه را ببینیم نه یک بازه زمانی کوتاه. برای استفاده بهینه از بازار بورس باید حداقل بازه زمانی یک سال را در نظر بگیریم.

دژپسند ابراز کرد: هیجانات ، بازار سرمایه را تحت تاثیر خود قرار داده است. امروز حقیقی‌ها بازار سرمایه را مدیریت کردند. با برنامه‌های ما بازار سرمایه در میان مدت بسیار خوب خواهد بود.

وزیر اقتصاد بیان کرد: افراد برای ورود به بازار سرمایه بدون اطلاعات اقدام نکنند و با برنامه ریزی‌های زود گذر خرید و فروش نکنند.

دژپسند گفت: موضوع مهم فروش اوراق نفت “گشایش اقتصادی” جلسه اول بررسی اش را پشت سر گذاشته است. شورای اقتصاد مصوبه داده، ولی بنا به دلایلی فعلا دست نگه داشته شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اقتصاد ایران به کریدور سوم تامین مالی نیازمند است و بازار سرمایه این امر را محقق می‌کند. اگر بخواهیم شفافیت و رقابتی کردن محیط را پیگیری کنیم، بورس بهترین جایگاه است.

*آزادسازی سهام عدالت عمق بازار سرمایه را افزایش داد

رئیس شورای عالی بورس بیان کرد: آزادسازی سهام عدالت، عمق بازار سرمایه را افزایش داد و به عبارتی این بازار روان‌تر شد. ۴۰ درصد سهامداران عدالت روش مدیریت مستقیم را انتخاب کردند.

وی تاکید کرد: به دنبال تشکیل بورس املاک هستیم و در آینده نزدیک آن‌ را راه اندازی خواهیم کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر هوشمندسازی اقتصاد بیان کرد: حذف کاغذ و حضور هوشمند ابزارها می تواند فساد را ریشه کن کند. برای مثال صدور بیمه شخص ثالث بدون حضور افراد مثال بارز اقتصاد هوشمند است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بیمه

ماموریت های شرکت بیمه اتکایی “رایا” اعلام شد

مثلث مالی : طی نامه ای از سوی دکتر علی بنیادی نائینی، چارچوب ها و الزامات قانونی و همچنین انتظارات نهاد ناظر صنعت بیمه از مدیران و دست اندرکاران شرکت بیمه اتکایی “رایا” ابلاغ شد.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید