مناطق آزاد ایران و قطر کارگروه مشترک تشکیل می دهند/ با تمرکز بر خدمات مالی /

مثلث مالی : در نشستی که با حضور وزیر مشاور و رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قطر و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برگزار و بر تشکیل کارگروه میان مناطق آزاد ایران و قطر به منظور بررسی زمینه های اقتصادی مشترک برای جذب سرمایه گذار تاکید شد. ایجاد بانک آفشور، تشکیل صندوق سرمایه گذاری مشترک برای همکاری های پولی و بانکی، همکاری در سرمایه گذاری مشترک در بخش های گردشگری، هتلینگ، شیلات، کشاورزی، گلخانه ای و فعالیت های نفتی و پتروشیمی از جمله پیشنهادات و موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد.

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی : در نشستی که با حضور وزیر مشاور و رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قطر و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برگزار و بر تشکیل کارگروه میان مناطق آزاد ایران و قطر به منظور بررسی زمینه های اقتصادی مشترک برای جذب سرمایه گذار تاکید شد. ایجاد بانک آفشور، تشکیل صندوق سرمایه گذاری مشترک برای همکاری های پولی و بانکی، همکاری در سرمایه گذاری مشترک در بخش های گردشگری، هتلینگ، شیلات، کشاورزی، گلخانه ای و فعالیت های نفتی و پتروشیمی از جمله پیشنهادات و موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی مثلث مالی ، در این نشست که به پیشنهاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر و با همکاری امور بین الملل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بصورت ویدئو کنفرانس برنامه ریزی و برگزار شد، مرتضی بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر اینکه ایران همواره آماده همکاری با همسایگان است و از توسعه روابط با کشور قطر استقبال می کند؛ گفت: بسیار خرسندیم که روابط دو کشور در محدودیت ها و تحریم ها که بر هر دو کشور اعمال شده عمیق تر شده است. 
او ادامه داد: ایران و قطر به جهت وجود توافقنامه های اساسی مانند معافیت های گمرکی، اخذ مالیات مضاعف و حمایت از سرمایه گذاری متقابل و کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی توانسته اند امکانات مناسبی برای همکاری های آتی فراهم کنند. 
مرتضی بانک افزود: وجود مناطق آزاد در قطر و همچنین ۸ منطقه آزاد و ۳۲ منطقه ویژه اقتصادی در ایران می تواند کمک موثری برای تدوام این نوع همکاری ها باشد. در سیاست ها و برنامه های مناطق آزاد قطر آنطور که مطالعه داشته ایم گسترش فعالیت های بانکی، دیجیتالی و استارتاپی در دستور کار است که اتفاقا این راهبرد هم اکنون در مناطق آزاد ایران نیز دنبال می شود. 
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اعلام این خبر که به زودی بورس بین الملل مناطق آزاد با مرکزیت جزیره کیش آغاز به کار خواهد کرد توضیح داد: در این بورس کلیه فعالیت ها با مشخصات بین المللی و حضور سرمایه گذار خارجی پیش بینی شده و موافقت نامه آن نیز توسط سازمان بورس و دولت جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است و در آینده نزدیک مذاکرات برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این بورس آغاز خواهد شد که در این میان بورس کشور قطر و مناطق آزاد این کشور نیز می توانند در این حوزه با مناطق آزاد ایران همکاری داشته باشند.

** قطر از حضور سرمایه گذاران ایرانی به ویژه سرمایه گذاران مناطق آزاد استقبال می کند

«احمد بن محمد السید» وزیر مشاور و رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قطر با استقبال از پیشنهاد ایجاد پنجره مجازی برای کارگروه مشترک میان دو کشور اظهار داشت: ایران در زمان تحریم های ظالمانه کشورهای دیگر، در کنار قطر ایستاد و مردم قطر هیچگاه مواضع ایران را فراموش نخواهند کرد. 
او با اشاره به اینکه ایران و قطر در زمینه های سیاسی همواره روابط خوبی داشته اند ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور به ویژه در بخش های اقتصادی و سرمایه گذاری افزایش پیدا کند. 
«احمد بن محمد السید» ادامه داد: مناطق آزاد ایران راهکارهای حضور شرکت ها و سرمایه گذاران در این مناطق را در قطر بررسی کنند تا زمینه های توسعه همکاری در این بخش انجام شود. قطر از حضور سرمایه گذاران ایرانی به ویژه سرمایه گذاران مناطق آزاد استقبال می کند. 
وزیر مشاور و رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قطر در ادامه این نشست ضمن دعوت از مرتصی بانک برای حضور و بازدید از منطقه آزاد این کشور تاکید کرد: موضوع ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد ایران از جمله موضوعاتی که تمایل داریم جزئیات و اطلاعات آن را برای مطرح شدن در دولت قطر دریافت کنیم. همچنین تشکیل کارگروه فنی کارشناسی برای بررسی زمینه های مختلف همکاری های اقتصادی در حوزه جذب سرمایه گذاری و خدمات در مناطق آزاد پیشنهاد خوبی است. 
او ادامه داد: این کارگروه می تواند در تبادل تجاری و همچنین تجارب دو طرف موثر باشد. بهتر است در ابتدای تشکیل این کارگروه اعضا شامل کارشناسان مناطق آزاد ایران و قطر حضور داشته باشند و پس از مباحث کارشناسی این کارگروه در ابعاد بزرگتری موضوعات را دنبال نماید.
گفتنی است؛ ایجاد بانک آفشور، تشکیل صندوق سرمایه گذاری مشترک برای همکاری های پولی و بانکی، همکاری در سرمایه گذاری مشترک در بخش های گردشگری، هتلینگ، شیلات، کشاورزی، گلخانه ای و فعالیت های نفتی و پتروشیمی از جمله پیشنهادات و موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد./فرینا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بازار مالی

رییس کل خواستار فعالیت های بین المللی انجمن حرفه ای صنعت بیمه شد

مثلث مالی : مهندس مجید بهزادپور، با اشاره به نقش نیروی انسانی کارآمد و متخصص گفت: بیمه، صنعتی مبنتی بر نیروی انسانی است که در تمام سطوح باید به توانایی و پویایی آنها توجه ویژه داشت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، رئیس کل ضمن ابراز خرسندی از فعالیت انجمن حرفه ای صنعت بیمه در راستای ارتقاء سطح دانش فعالان صنعت بیمه گفت: پیشنهاد می‌شود این انجمن فعالیت خود در حوزه های بین المللی را گسترش دهد و با برگزاری دوره های بین المللی برای کارکنان صنعت بیمه، دانش تخصصی آنها با تکنیک های جدید بیمه ای و ارزیابی ریسک به روز رسانی شود.

بیمه

بیمه پاسارگاد بار دیگر در بالاترین سطح توانگری مالی قرار گرفت

مثلث مالی : شرکت بیمه پاسارگاد برای سال های متوالی در سطح یک توانگری مالی قرار گرفت. طبق ارزیابی صورت های مالی مصوب سال ۱۴۰۰ توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت بیمه پاسارگاد موفق به کسب سطح یک توانگری مالی مؤسسات بیمه با نسبت توانگری ۳۰۴ درصد شده است.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید