سقوط لیر ترکیه

مثلث مالی : لیر ترکیه به سمت طولانی‌ترین افت هفتگی خود از سال ۱۹۹۹ حرکت کرد.

این پست را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

مثلث مالی : لیر ترکیه به سمت طولانی‌ترین افت هفتگی خود از سال ۱۹۹۹ حرکت کرد.

به گزارش ایبِنا به نقل از بلومبرگ، یک مدیر ارشد گفت: اکنون بعد از سال ها اشتباهات سیاسی در از دست دادن ذخایر و فشار بر ارز به اوج خود رسیده است. تاکید شده که مقامات مایل نیستند رشد اعتباری را که برای ترمیم تعادلات ضروری است، کاهش دهند.

سیل ضررهای جاری خاطرات سال ۱۹۹۹ را که سال پر تلاطمی برای ترکیه بود، برانگیخت. دولت منحل شد، انتخابات زودهنگام برگزار شد و دو زمین لرزه ویرانگر باعث کشته شدن هزاران نفر شد. سرانجام این مشکلات منجر به بحران اقتصادی سال ۲۰۰۱ شد.

نرخ واقعی پایین و کاهش علاقه سرمایه گذاران خارجی به دارایی های ترکیه باعث فشار بر لیر می شود، زیرا این کشور با خطر تحریم های ایالات متحده، اختلافات در شرق مدیترانه و قفقاز و درد اقتصادی ناشی از همه گیری روبرو است.

در حال حاضر ترکیه برای تلاش برای پشتیبانی از ارز، ذخایر ارزی خود را سریع تر از هر اقتصاد عمده در حال توسعه ای صرف کرده است. سرمایه گذاران خارجی در این سال ۱۳.۳ میلیارد دلار سهام و اوراق قرضه ترکیه را به فروش رساندند که حداقل بیشترین میزان ازسال ۲۰۰۵ است.

افت لیر آخرین ضربه برای ارزی است که قبل از این تقریباً برابر با ارز ایالات متحده در کمتر از دو دهه پیش تجارت می کرد. از سال ۲۰۱۲ هر ساله زیان هایی وارد می کند که تحت فشار وابستگی اقتصاد اعتباری به واردات و بودجه دلار و همچنین سیاست پولی قرار می گیرد که معمولاً توسط سرمایه گذاران به دلیل سست بودن مورد انتقاد قرار می گیرد.

وزیر دارایی ماه گذشته به بلومبرگ گفت: ترکیه می تواند در حرکت به سمت اقتصاد متمرکز بر صادرات، از یک لیر رقابتی بهره مند شود. لیربا ۰.۴ درصد کاهش به ۷.۹۶۴۲ دلار رسید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بیمه

تشریح برنامه های همایش بیمه و توسعه توسط رییس پژوهشکده بیمه

مثلث مالی : بیست‌و‌هشتمین همایش ملی بیمه و توسعه با عنوان «نقش صنعت بیمه در رونق اقتصادی، با محوریت تحول دیجیتال» در دو روز متوالیِ ۱۳ و ۱۴ آذر ماه به صورت حضوری(مدیران ارشد صنعت بیمه) و مجازی(سایر علاقه‌مندان) برگزار خواهد شد. حمید کردبچه،رئیس پژوهشکده بیمه در نشست خبری که به مناسبت بیست وهشتمین همایش ملی بیمه و توسعه با محوریت” تحول دیجیتال ” در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد گفت: هیچ همایشی مانند همایش روز بیمه نیست، چراکه این همایش بستری برای گفت و گو و گفتمان سازی است و با توجه به نقص صنعت بیمه در این زمینه، برپایی چنین همایشی بسیار مفید است.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید