آدرس

کیش- نوبنیاد دو - تمشک دو - پلاک ۴۴۳- واحد یک

تلفن

9360 447 764 98+

ایمیل

info@mosalasmali.ir

مثلث مالی

پایگاه خبری تحلیلی

بنگاه های فاقد پرونده بیمه تامین اجتماعی هم تسهیلات کرونا میگیرند

مثلث مالی : بنا به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با هدف کمک و حفظ اشتغال فعالان اقتصادی و کسب و کارهای دارای مجوز فعالیت از دستگاه اجرایی مربوطه که براثر شیوع بیماری کرونا آسیب بیشتری دیده اند و فاقد پرونده بیمه ای نزد سازمان تأمین اجتماعی می باشند، پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب و کار بیمه نشده بیشتر آسیب دیده از کرونا در کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا مورد تأیید قرار گرفت.

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی : بنا به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با هدف کمک و حفظ اشتغال فعالان اقتصادی و کسب و کارهای دارای مجوز فعالیت از دستگاه اجرایی مربوطه که براثر شیوع بیماری کرونا آسیب بیشتری دیده اند اما فاقد پرونده بیمه ای نزد سازمان تأمین اجتماعی می باشند، در کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا مورد تأیید قرار گرفت.

از روز گذشته ۱۶ تیر ماه متقاضیان فاقد کد بیمه و کد کارگاهی طبق اعلام وزارت کار می توانستند برای ثبت نام به سامانه کارا آدرس https://kara.mcls.gov.ir مراجعه کنند. مطابق اعلام وزارت کار با توجه به مصوبه کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، صاحبان و شاغلان کسب و کارهایی که کد بیمه و کد کارگاهی ندارند، مورد حمایت دولت قرار می گیرند. در راستای این مصوبه حدود ۳میلیون نفر شاغل در ۱۴ رسته منتخب قرار دارند که مشمول حمایت های دولت می شوند.

به منظور شناسایی این افراد با وزارتخانه ها و دستگاه های مربوطه از جمله کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و … هماهنگی لازم صورت پذیرفته و بیش از یک میلیون و۵۰۰ هزار نفر از شاغلان شناسایی و احراز شده اند.

بنگاه های فاقد بیمه در صورت عدم پرداخت اقساط باید با نرخ ۲۴درصد پرداخت کنند

عیسی منصوری، معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره گفت: پرداخت تسهیلات به واحدهای کسب و کار ذیل ۱۴رسته مصوب که فاقد کدکارگاهی سازمان تأمین اجتماعی و یا لیست بیمه ای باشند، پس از شناسایی و اعلام دقیق مشخصات این واحدها در حوزه کارفرمایی و خویش فرمایی به انضمام کدملی کارفرما و شاغلین آن و اعلام به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جهت ثبت و پایش در سامانه کارا امکانپذیر خواهد بود.

وی افزود: به منظور شناسایی این افراد با وزارتخانه ها و دستگاه های مربوطه از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی(سازمان فنی و حرفه ای کشور و سازمان بهزیستی کشور)، هماهنگی لازم صورت پذیرفته و بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از شاغلان شناسایی و احراز شده اند. پیامک اطلاع رسانی و دعوت از متقاضیان مشمول دریافت تسهیلات ارسال شده و متقاضیان مشمول می توانند از روز دوشنبه مورخ ۱۶ تیرماه با مراجعه به سامانه کارا – تسهیلات کرونا به آدرس https://kara.mcls.gov.ir نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

جزئیات مبلغ تسهیلات

منصوری با اشاره به اینکه که تسهیلات به واحدهای کسب و کار ذیل ۱۴رسته مصوب که فاقد کدکارگاهی سازمان تأمین اجتماعی و یا لیست بیمه ای هستند، به ازای هر فرد شاغل در آن واحدها پرداخت می شود، گفت: برای اشخاص حقیقی خویش فرما یا خود اشتغال، مبلغ ۶۰ میلیون ریال، برای واحدهای کسب و کاری که امکان اثبات رابطه کارفرما- کارکن وجود ندارد، صرفا به کارفرما مبلغ ۶۰ میلیون ریال و برای واحدهای کسب و کاری که امکان اثبات رابطه کارفرما- کارکن وجود دارد، به ازای هر شاغل مبلغ۸۰ میلیون ریال تعلق خواهد گرفت.

وی افزود: علاوه بر اینکه متقاضیان باید دارای مجوز فعالیت از دستگاه بخشی باشند، همچنین باید در سال گذشته و جاری فعال باشند مگر آنکه براساس مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، فعالیت آنها متوقف شده باشد. به گفته معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نرخ سود تسهیلات پرداختی از سوی مؤسسات عامل به مشمولان، ۱۲ درصد است. حداکثر زمان پرداخت تا پایان تیرماه ۹۹ تعیین شده و مدت بازپرداخت تسهیلات نیز با احتساب دوره تنفس، ۲۴ ماه و از ابتدای آبان ماه ۹۹ تعیین گردیده است.

معاون اشتغال وزارت کار درباره شرایط ضمانت گفت: براساس دستورالعمل پرداخت تسهیلات به فعالیت ها و واحدهای کسب و کار بیمه نشده بیشتر آسیب دیده از ویروس کرونا، مشمولان تسهیلات کرونا تا ۱۶۰ میلیون ریال، ملزم به ارائه سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک، از ۱۶۰ تا ۴۸۰میلیون ریال، سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک به همراه یک ضامن (واحد اقتصادی دیگر یا کارمند)، از۴۸۰ تا ۱۶۰۰ میلیون ریال، سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک به همراه دو ضامن (واحد اقتصادی دیگر یا کارمند)، از ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیون ریال، سفته فرد متقاضی یا چک به تشخیص بانک به همراه سه ضامن (واحد اقتصادی دیگر یا کارمند) و از ۲۰۰۰ میلیون ریال بالاتر، ارائه تضمین صادره از سوی صندوق های ضمانت و یا ارائه وثایق متعارف بنا به تشخیص بانک هستند. سقف مبلغ سفته نیز یک و نیم برابر اصل و سود تسهیلات می باشد.

وی بیان کرد : همچنین در صورتی که تسهیلات گیرنده نسبت به بازپرداخت تسهیلات در موعد مقرر اقدام ننماید و یا با تشخیص وزارت و یا دستگاه بخشی، منابع دریافتی را در غیر مصادیق تعیین شده هزینه نماید، به مدت دو سال از دریافت هرگونه خدمات بانکی (تسهیلات، ضمانت نامه، اعتبارات اسنادی و ….) محروم شده و موظف به بازپرداخت منابع با نرخ ۲۴ درصد، شامل ۱۸ درصد و ۶ درصد جریمه خواهد شد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بیمه

ماموریت های شرکت بیمه اتکایی “رایا” اعلام شد

مثلث مالی : طی نامه ای از سوی دکتر علی بنیادی نائینی، چارچوب ها و الزامات قانونی و همچنین انتظارات نهاد ناظر صنعت بیمه از مدیران و دست اندرکاران شرکت بیمه اتکایی “رایا” ابلاغ شد.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید