حق بیمه سرانه به ۹۷۲ هزار تومان رسید / با رشد ۳۴ درصدی /

مثلث مالی : گزارش تحلیلی از آمار عملكرد مقدماتی سال 1399گزارش مقدماتی تحلیل آمار عملکرد سال 1399 بیمه مرکزی منتشر شد. بر اساس این آمار، حق بیمه سرانه (نسبت حق بیمه تولیدی به جمعیت کشور یا متوسط حق بیمه پرداختی توسط هر ایرانی) به 972 هزار تومان رسیده است که در مقایسه با آمار سالنامه 98حدود 34.3 درصد رشد 98داشته است.

این پست را به اشتراک بگذارید

مثلث مالی : گزارش تحلیلی از آمار عملکرد مقدماتی سال ۱۳۹۹گزارش مقدماتی تحلیل آمار عملکرد سال ۱۳۹۹ بیمه مرکزی منتشر شد.

به گزارش اداره کل راوابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی بنابر آمار رسیده، مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی به ترتیب در حدود ۸۱.۷ و ۴۳.۷ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.
همچنین بر اساس این آمار، حق بیمه سرانه (نسبت حق بیمه تولیدی به جمعیت کشور یا متوسط حق بیمه پرداختی توسط هر ایرانی) به ۹۷۲ هزار تومان رسیده است که در مقایسه با آمار سالنامه ۹۸حدود ۳۴.۳ درصد رشد ۹۸داشته است.
براساس این گزارش تغییرات حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی نسبت به سال گذشته به ترتیب حاکی از ۳۷.۸ و ۳۰.۵ درصد رشد بوده است (این در حالی است که این مقادیر وفق آمار سالنامه ۹۸ به ترتیب ۳۱.۶ و ۱۹ درصد بود).
نسبت خسارت بازار با ۳ واحد کاهش (در مقایسه با سال قبل) به ۵۳.۴ درصد رسیده است. البته در محاسبه این نسبت (حاصل تقسیم خسارت پرداختی به حق‌بیمه تولیدی برحسب درصد)، مبالغ خسارت‌های معوق، ذخایر حق‌بیمه، کارمزد شبکه فروش و هزینه‌های اداری- عمومی شرکتهای بیمه در نظر گرفته نمی‌شود. 
با عنایت به اینکه، بررسی آمار “نسبت خسارت” نمی تواند به دقت “ضریب خسارت” ارزیابی مطلوبی از عملکرد صنعت بیمه در دسترس قرار داده و فعالیت واقعی آن را نشان بدهد، اما به دلیل عدم دسترسی به آمار ذخایر حق بیمه و خسارات معوق تا زمان بسته شدن صورتهای مالی شرکتهای بیمه و عدم امکان محاسبه ضریب خسارت (حاصل تقسیم خسارت واقع شده به حق بیمه عاید شده ضربدر ۱۰۰)، از شاخص نسبت خسارت استفاده می گردد.
با این تفاسیر مطابق آمار اعلامی ۳ رشته‌ درمان (با ۷۵.۵%)، حوادث راننده (با ۷۴ %) و شخص ثالث – مازاد (با ۶۴ %) نسبت خسارتی بالاتر از بازار بیمه داشتند.
در بخش دیگری از این گزارش سهم بخش غیردولتی از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه، به ترتیب حدود ۶۸.۵ و ۶۶.۸ درصد اعلام شده است (وفق آمار سالنامه ۹۸ این مقادیر به ترتیب ۶۷.۷ و ۶۴.۴ درصد بود).
میزان انحصار شرکتی در بازار بیمه بر اساس شاخص هرفیندال- هیرشمن به عدد ۱۳۴۴ رسیده است (۳.۲ درصد کاهش نسبت به آمار سالنامه ۹۸). چنانچه این عدد به زیر ۱۰۰۰ برسد، حاکی از فضای رقابتی کامل در بازار بیمه خواهد داشت.  
این گزارش سهم ۳ رشته بیمه شخص ثالث و مازاد، درمان و زندگی را به ترتیب ۳۳.۵، ۱۹.۲ و ۱۵.۵ درصد از پرتفوی حق بیمه تولیدی بازاراعلام کرده است (این در حالی است که این مقادیر وفق آمار سالنامه ۹۸ به ترتیب ۳۴.۱، ۲۲.۹ و۱۴.۳ درصد بود).
آمارهای اعلامی در سال۱۳۹۹ نشان می دهد که در این سال بیش از ۶۸.۶ میلیون بیمه نامه صادر و بالغ بر ۳۴.۱ میلیون فقره خسارت پرداخت شده است. 
تعداد بیمه نامه‌های صادره و تعداد موارد خسارت پرداختی نسبت به مدت مشابه سال قبل، به ترتیب ۴.۲ درصد کاهش و ۴۲.۴ درصد افزایش داشته است. 
کاهش در تعداد بیمه نامه صادره بازار به طور عمده متأثر از عملکرد برخی از شرکت های بیمه است که تعداد بیمه نامه های صادره آنها با سهم قابل توجه ۵۳.۴ درصدی از کل بیمه نامه های صادره بازار، در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب بین ۰ تا ۶  درصد کاهش داشته و متأثر از عملکرد این شرکتها در بیمه های شخص ثالث-مازاد و حوادث راننده بوده است.
رشد تعداد موارد خسارت پرداختی بازار، به دلیل افزایش (۴۹.۳ درصدی) این تعداد در بیمه درمان با سهم عمده (۹۰.۹ درصدی) از تعداد خسارتهای پرداختی بازار بیمه بوده است.
لازم به ذکر است تا قبل از بسته شدن صورتهای مالی شرکتهای بیمه برای سال مالی ۱۳۹۹، این آمار جنبه مقدماتی (اولیه) دارد.
برای دریافت جزئیات آمار اینجا کلیک کنید.  

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بازار مالی

رییس کل خواستار فعالیت های بین المللی انجمن حرفه ای صنعت بیمه شد

مثلث مالی : مهندس مجید بهزادپور، با اشاره به نقش نیروی انسانی کارآمد و متخصص گفت: بیمه، صنعتی مبنتی بر نیروی انسانی است که در تمام سطوح باید به توانایی و پویایی آنها توجه ویژه داشت.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، رئیس کل ضمن ابراز خرسندی از فعالیت انجمن حرفه ای صنعت بیمه در راستای ارتقاء سطح دانش فعالان صنعت بیمه گفت: پیشنهاد می‌شود این انجمن فعالیت خود در حوزه های بین المللی را گسترش دهد و با برگزاری دوره های بین المللی برای کارکنان صنعت بیمه، دانش تخصصی آنها با تکنیک های جدید بیمه ای و ارزیابی ریسک به روز رسانی شود.

بیمه

بیمه پاسارگاد بار دیگر در بالاترین سطح توانگری مالی قرار گرفت

مثلث مالی : شرکت بیمه پاسارگاد برای سال های متوالی در سطح یک توانگری مالی قرار گرفت. طبق ارزیابی صورت های مالی مصوب سال ۱۴۰۰ توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت بیمه پاسارگاد موفق به کسب سطح یک توانگری مالی مؤسسات بیمه با نسبت توانگری ۳۰۴ درصد شده است.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید