این ۱۳ نفر/ ” طرح بازار متشکل بیمه از کجا و چرا آمد” ؟ /

مثلث مالی – لیلااکبرپور: از زمانیکه جبران خسارات بیش از ظرفیت کشورها شد، ایده عملیات اتکایی و توزیع ریسک بین کشورها شکل گرفت . این ابتدایی ترین تعریف از توزیع ریسک بین کشورهاست که تقریبا به جزء ایران ، تمام دنیا برای انتقال آن به خارج از خاک خود از این ابزاراستفاده می کنند.

این پست را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

مثلث مالی – لیلااکبرپور: از زمانیکه جبران خسارات بیش از ظرفیت کشورها شد، ایده عملیات اتکایی و توزیع ریسک بین کشورها شکل گرفت . این ابتدایی ترین تعریف از توزیع ریسک بین کشورهاست که تقریبا به جزء ایران ، تمام دنیا برای انتقال آن به خارج از خاک خود از این ابزاراستفاده می کنند.

 تحریم‌های صنعت بیمه به طورملموس با قطع همکاری AON در۱۵ سال پیش اتفاق افتاد . بروکری که درتوزیع ریسک ناوگان هوایی ایران نقش داشت. درآن زمان همتی رییس کل وقت بیمه مرکزی ایران درکاهش زهراین تصمیم گفت : AON  ،فقط یک بروکر است و تحریم آن تاثیری بربازار بیمه کشورندارد.  اما آثار تحریم ها بالاخره گریبان رشته های کشتی – هواپیما ، حوزه نفت، گاز و پتروشیمی را گرفت، بطوریکه کاهش ارایه پوشش بیمه اتکایی و یا عدم ارایه آن از طرف بیمه‌های خارجی  موجب شد ، انتقال ریسک به خارج از کشور و بهره مندی از ظرفیت بیمه‌گران اتکایی دنیا برای ایران فراهم نباشد.

اگر قطع ارتباط آموزشی و فنی با نهادهای بیمه‌ای بین‌المللی را از دیگر تبعات منفی تحریم‌ها بدانیم ، می توانیم تصویر دوران سخت صنعت بیمه را به وضوح ببینیم . این درحالی است که کاهش نرخ ها و عدم رعایت حداقل ها در تعیین نرخ و شرایط ، وضعیت خطرناکی نه تنها برای صنعت بیمه که برای اقتصاد کشور رقم زده است. بیمه نامه های غیرحرفه ای دو سو دارد ، یک طرف نرخ های غیرفنی که موجب کاهش حق بیمه و به تبع آن توانمندی بیمه گر در جبران خسارات را زیر سوال می برد وسوی دیگر،میزان تعهداتی که بسیارکمتر از ارزش واقعی دارایی هاست .

اکثرفعالان بازار بیمه دراینکه وضعیت بازار بیمه کشورنیازمند بازسازی است وباید برای آن چاره ای اندیشید ، اتفاق نظر دارند ، اما برخورد هریک متفاوت است. بدون تردید دراین شرایط باید به خرد جمعی اتکا کرد و از اتخاذ تصمیمات شخصی که مانند مسکن ، درد بیمه گری را در کوتاه مدت آرام کند ، اجتناب کرد.

“بازار متشکل بیمه ” ، موضوعی که هفته گذشته ، توجه بیمه گران را به خود اختصاص داد و امروزسه شنبه نخستین نشست ۱۳ عضو هیات موسس آن برگزار شد.

” طرح بازار متشکل بیمه از کجا و چرا آمد”؟

شنیده ها حاکی است این ایده از یک سال پیش مطرح شده و طی جلسات متعددی در بیمه مرکزی مورد نقد و بررسی قرار گرفته است ، چارچوب اولیه آن برای انجام مطالعات به پژوهشکده بیمه ارجاع شده و درنهایت بیمه مرکزی به این نقطه رسیده که “بازار متشکل بیمه ” برای صنعت ضرورت دارد.

به عبارتی رییس کل با تایید کلیات و براساس  تخصص افراد با انتصاب هیات موسس خواستارتدوین جزییات وتهیه اساسنامه بازار متشکل بیمه شده است، اساسنامه ای که بعد از تدوین برای تصویب راهی شورای عالی بیمه خواهد شد. شورایی که مسوول تدوین دستورالعمل های اجرایی در بازار بیمه است .

تا اینجا بدون پیش داوری بهتراست این سوالات را برای بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر وهیات موسس بازار مطرح کرد :

  • آیا بازار متشکل بیمه به عنوان نهادی تازه  محل تبادل نرخ وشرایط منصفانه خواهد شد؟
  • آیا بازاربیمه کشوردر غیاب بیمه گران خارجی می تواند  مطابق اصول بین المللی برای ریسک های بزرگ نرخ و شرایط تعیین نماید؟
  • آیا این نهاد تازه تاسیس ، بازار را به سمت رقابت پیش می برد یا به بازاری انحصاری تبدیل خواهد شد ؟

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بیمه

بیمه البرز علی الحساب صد میلیارد ریال خسارت به شرکت بهداش پرداخت کرد

مثلث مالی : بیمه البرز با دعوت از مدیران شرکت شیمیایی بهداش در ساختمان مرکزی شرکت بیمه البرز و طی نشستی با حضور رییس هیات مدیره، مدیرعامل و قائم مقام وی، چک علی الحساب خسارت به مبلغ صد میلیارد ریال را به بیمه‌گزار زیان‌دیده خود اعطاء کرد.

بیمه

بیمه نوین به ازای هر سهم ١۵٢ریال سود تقسیم کرد

مثلث مالی : مجمع عمومی عادی سالانه بیمه نوین صبح روز دوشنبه ٢۴ خردادماه برای بررسی و تصویب صورت‌های مالی سال مالی منتهی به ٣٠ اسفند ١٣٩٩با حضور ۵٨.١٩ درصد سهام‌داران برگزار و با تصویب مجمع به ازای هر سهم ١۵٢ ریال سود نقدی تقسیم خواهد شد.

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید