اقتصاد بدون نفت

نوبخت افزود: همت دولت و سازمان برنامه بودجه این است که این نفت از اقتصاد کنار گذاشته شود و برنامه های کشور بدون نفت را بتوان ارائه کرد.

این پست را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در print

رییس سازمان برنامه و بودجه درباره بررسی وضعیت صادرات نفت و میعانات گازی بر حسب میلیارد دلار پرداخت و گفت: همواره با یک نشیب و فراز اما به سمت کاهنده با صادرات نفت و گاز و درآمد های ناشی از آن مواجه بوده ایم.

وی افزود:  به طوری که از ۱۱۹ میلیارد دلار درآمد نفتی آغاز دهه ۱۳۹۰، در سال گذشته به حدود ۸.۹ میلیارد دلار رسید و اینکه در سال جاری این عدد به چه عددی خواهد رسید در یک جلسه غیر رسمی عرض می شود.

نوبخت افزود: همت دولت و سازمان برنامه بودجه این است که این نفت از اقتصاد کنار گذاشته شود و برنامه های کشور بدون نفت را بتوان ارائه کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: در برنامه اصلاح ساختار بودجه که تقدیم نمایندگان خواهدشد ما اقتصاد بدون نفت طراحی شده و اعتقاد داریم کشور می تواند بدون نفت اداره شود مشروط به اینکه منابع جایگزین داشته باشد.

وی ضمن اشاره به وضعیت تولید ناخالص داخلی سرانه که برحسب میلیون تومان است گفت: وضعیت مذکور هم با یک فراز و فرودی در این دهه مواجه بوده و در سال ۹۸ نسبت به سال ۸۸ حتی تقلیل پیدا کرده است.

نوبخت با بیان اینکه رشد اقتصادی برای سال ۹۹ هنوز به طور فصلی بررسی می شود، افزود: به رغم اینکه در طی سال های گذشته ما حتی نرخ رشد مثبت دو رقمی داشته ایم اما در سال گذشته نرخ رشد اقتصادی با نفت از منفی ۱۰.۱ به منفی ۱.۸ رسیده یعنی هنوز رشد اقتصادی ما با نفت به خصوص به خاطر تولید و صادرات نفت کاهنده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان ساخت: رشد اقتصاد بدون نفت که درسه ماهه نخست ۹۸ منفی یک بود در سه ماهه دوم صفر شد و در سه ماهه سوم، هشت دهم مثبت شد به این معنا که اگر نفت از اقتصاد خارج شود فقط هشت دهم درصد رشد اقتصادی مثبت محقق می شود.

نوبخت ادامه داد: با آن هدف گیری در برنامه ششم که رشد اقتصادی باید به طور متوسط هشت درصد باشد، فاصله زیادی داریم.

منبع : ایرنا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درخبرنامه ما عضو شوید

دریافت تفسیر و تحلیل اخبار ، آنالیز بازار ، مصاحبه با متخصصین و کارشناسان

دریافت اخبار بیشتر...

بیمه

مدیرعامل بیمه رازی در برنامه زنده شبکه دوم سیما مطرح کرد: رشد اقتصاد ملی در گرو رشد صنعت بیمه

مثلث مالی : مدیرعامل بیمه رازی با بیان اینکه اقدامات تاثیرگذاری در صنعت بیمه انجام شده است، گفت: رشد و توسعه صنعت بیمه در کشور به رشد و توسعه اقتصاد ملی منجر خواهد شد.

بازار مالی

دربیست و هشتمین همایش بیمه و توسعه اعلام شد / حضور صنعت بیمه در بازار سرمایه پررنگ تر می شود /

مثلث مالی : غلامرضا سلیمانی رییس کل بیمه مرکزی ایران دربیست و هشتمین همایش بیمه و توسعه اعلام کرد ،پوشش ریسک خودروهایی که کیفیت نامناسبی دارند باید با قواعد استاندارد بیمه ای همخوانی داشته باشد

با ما در تماس باشید

مشتاق شنیدن نظرات شما در ارتباط با این خبر هستیم.

دریافت خبرنامه

جهت دریافت خبرنامه ایمیل خود را وارد بفرمائید